Karadiğin, Hatunsaray ve Kaşınhanı mahalleleri (Meram-Konya) arasındaki kayaç ve toprakların jeokimyasal özelliklerinin çevre ve halk sağlığı bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of the geochemical characteristics of the rocks and soils among the Karadiğin, Hatunsaray and Kasinhani towns (Meram-Konya) in terms of public and environmental health
- Tez No: 485073
- Danışmanlar: PROF. DR. FETULLAH ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada Karadiğin, Hatunsaray ve Kaşınhanı mahalleleri (Meram-Konya) arasındaki 360 km2'lik alandaki topraklarda element dağılımlarının çevre ve halk sağlığı üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yörede temeli Jura-Kretase yaşlı Lorasdağı ve Midostepe formasyonları ile Hatip ofiyolitli melanjı ve Çayırbağı ofiyolitleri oluşturmaktadır. Miyo-Pliyosen yaşlı Dilekçi Grubu'na ait karasal ve gölsel kırıntılılarla aynı dönemde gelişmiş volkanik ürünler ve genç kırıntılılar diğer birimleri uyumsuzlukla örtmektedir. İnceleme alanında iklim, topoğrafya ve ana materyalin jeolojik özelliklerine bağlı olarak zonal (Kahverengi, Kırmızımsı kahverengi, kahverengi orman ve Kireçsiz kahverengi orman toprakları) ve azonal (Alüvyal ve Kolüvyal topraklar, Regosoller, Çıplak kayalıklar) topraklar bulunmaktadır. Topraklarda ortalama % 5.79 Al, % 3.45 Fe, % 1.34 Mg, %12.64 Ca, % 0.49 Na ve % 1.03 K bulunmaktadır. Ayrıca Cr, Ni, Co, Cu, Pb, Zn, As, V, Mn, Ba, Sr ve NTE içerikleri ise sırasıyla 119, 80, 20, 29, 20, 66, 10, 96, 887, 548, 486 ve 191 ppm'dir. Topraklardaki Cr, Ni, Mg ve Co ofiyolitik kayaçlarla, Pb, Zn, Cu ve As ise yerel metalik zenginleşmelerine bağlıdır. Toprakların Al, Fe ve NTE içeriklerinin diğer bileşenlere göre yüksek olması ana kayaçların atmosferik koşullarda ayrışması ve Ca, Mg, Na ve K'un yıkanarak ortamdan uzaklaşması sonucunda yüzeyde Al, Fe ve NTE'nin göreceli olarak zenginleşmeleri ile açıklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed that investigate to effects of heavy metal distribution in terms of environmental and human health in the area of 360 square kilometers among the Karadiğin, Hatunsaray and Kaşınhanı counties (Meram-Konya). Jurassic-Cretaceous aged Lorasdağı and Midostepe Formations formed basement of the area. Mio-Pliocene terrestrial and lacustrine detritics and same aged volcanic products and young detritics cover with uncomformably other units. In the investigation area, soils belonging to zonal (brown, reddish brown, brown forest, limeles brown forest soils), and azonal (alluvial and colluvial soils, regosols the bare rocks) ordo possessed variable thickness and structure depending on geological characteristics of parent material climate and topography. There are 5.79% Al, 3.45% Fe, 1.34% Mg, 12.64% Ca, 0.49% Na and 1.03% K in Average. In addition Cr, Ni, Co, Cu, Pb, Zn, As, V, Mn, Ba, Sr and NTE contents are 119, 80, 20, 29, 20, 66, 10, 96, 887, 548, 486 ve 191 ppm respectively. In the soils Cr, Ni, Mg and Co are related to ophiolitic rocks, and Pb, Zn, Cu and As related to local metallic enrichments. Higher contents of Al, Fe and REE than those of the other components could be explained result of the weathering of the host rocks under atmospheric conditions and washed away of the Ca, Mg, Na and K and relatively enricment of the Al, Fe ve REE on the surface.