Ödüllü k ardıl geometrik rasgele değişkenler ve genellemeleri
Geometric distribution of order k with a reward and their extensions
- Tez No: 485075
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ϛ1,ϛ2,… bağımsız ve“0”,“1”ve“2”değerlerini alan rasgele değişkenlerin dizisi olsun. Biz“1”I. tip başarıyı,“2”de II. tip başarıyı göstermek üzere kr ve kl pozitif tam sayıları için (Mallor ve Santos, 2003) ödül şeması altında, ardışık I. tip başarılardan elde edilen toplam ödüllerin kr yi veya ardışık II. tip başarılardan elde edilen ödüllerin toplamı kl yi aşana kadar yapılan deneme sayısı W olsun. (Eryılmaz ve ark., 2016) iki farklı ödül şeması için W nun dağılımlarını bulmuşlardır. Bu tez çalışmasında, (Eryılmaz ve ark., 2016) ın bağımsız denemeler için bulduğu sonuçlar iki sonuçlu (binary) markov bağımlı denemeler için genelleştirilmiştir. Bağımsız ve Markov bağımlı denemeler durumunda farklı ödül dağılımları (Üstel, Bernoulli ve geometrik) için W nun dağılımı incelenmiştir. Oran tahmin metodu (Eryılmaz ve ark., 2016)'ın önderdiği dağılımın özel durumundaki parametrelerin tahmini için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ϛ1,ϛ2,… be a squence of indpendent trials with three possible outcomes“0”,“1”and“2”. Let“1”denotes succes of type I and“2”denotes succes of type II. For nonegative integers kr and kl and using in reward scheme(Mallor ve Santos, 2003), (Eryılmaz ve ark., 2016) obtained distributions of the number of trials(W) until either the sum of consecutive rewards of type I is equal to or exceeds the level kr or the sum of consecutive rewards of type II is equal to or exceeds the level kl. In this thesis, the results of (Eryılmaz ve ark., 2016) are extended to binary Markov trials. The distributions of W are investigated with exponential, Bernoulli and geometric rewards for both independent and Markov dependent trials. The proportion method is used to estimates of the parameters of (Eryılmaz ve ark., 2016) distribution in a special case.