Otomobilde rüzgar gücünden elde edilen elektrik enerjisinin marş motoruna takviye edilmesi sisteminin tasarım ve uygulaması
System design and implementation reinforcement of the power of the wind electrical energy in the car
- Tez No: 485076
- Danışmanlar: DOÇ. FATİH BAŞÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı; öncelikli olarak araçlarda yakıt tasarrufu sağlamaktır. Bunun yanında, motora ilk hareketini vermek için kullanılan ve yüksek güce ihtiyaç duyan marş motoru için rüzgar enerjisi sayesinde ekstra bir güç sağlamaktır. Bu çalışmada üretilen prototip tren, otobüs, gemi, otomobil ve motosiklet gibi çeşitli taşıtlarda uygulanabilir. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi hareket halindeki bir elektrikli taşıtı şarj etmek için de kullanılabilir. Böylece elektrikli taşıtın hem menzili artar hem de şarj maliyeti düşer. Üretilen prototip rüzgarın giriş noktalarına monte edilebildiği için taşıtın aerodinamik yapısına olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Taşıt batarya voltajının 9V'un altına düşmesi durumunda hazırlanan elektronik kontrol ünitesi sayesinde sistem, taşıt bataryasına ekstra takviye ederek marş motorunun çalışmasını sağlamaktadır. Elde edilen deney sonuçlarına göre, rüzgar türbininin hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren DC motorun kapasitesine bağlı olarak, rüzgar hızının 0 olduğu durumda 110km/h taşıt hızında yaklaşık 12.5V elektrik üretilmiştir. 5 – 10km/h rüzgar hızında, rüzgar ile ters istikamette bu değer 13.5V'a kadar artmıştır. Bu değer, kullanılan DC motorun üretebileceği maksimum elektrik voltajı değeridir. Rüzgar ile aynı istikamette yapılan testlerde ise çok önemli bir değişiklik olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study have primarily obtain fuel saving. Besides, it have also obtain a extra power owing to wind energy for starter which it is using for first motion to engine and needing to high power. The prototype produced in this study can apply on various vehicle such as train, bus, ship, car and motorcycle. The wind energy, a renewable resource, can also use charging to an electrical vehicle. Therefore, both its reach increase and its charge cost decrease. It doesn't affect aerodynamic structure negatively due to produced prototype can assemble in entry points of wind. The system provides operating of starter by extra support to vehicle battery due to prepared electronic control unit, when the voltage of vehicle battery decreases under of 9V. According to obtained test results, depending on the capacity of the DC motor which converts the movement energy of the wind turbine to electrical energy, electric was produced approximate 12.5V when wind speed was 0 at 110 km/h of vehicle speed. This value increased up to 13.5V when wind speed was 5 – 10 km/h at reversed direction according to wind. Also, this value is maximum electric voltage value that DC engine can produce. An important change wasn't been at tests performed in the same direction as the wind.