Geleneksel İran/Kashan/Burucerdi evinin mekansal analizi
Spatial analysis of traditional Iranian/Kashan/Brojerdi houses
  1. Tez No: 485095
  2. Yazar: BITA TAEBI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİLGEHAN YILMAZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Özet: Bu çalışma, genel olarak İran geleneksel evlerinde ve özel olarak'da Kaşan bölgesindeki evlerde mekânsal organizasyonu ve yaya hareketleri kavramlarını irdelemeyi amaçlar. Araştırma, İran'da ev tanımı, çeşitli bölgelerindeki evlerin tasarım özellikleri, evin çeşitli mekânları ve barındırdığı islevlerle ilgili geleneksel İran evlerinin özelliklerini barındırmaktadır. Ayrıca, İran'daki geleneksel evlerde mekânlar arasındaki iliski ile dıs mekân ve iç mekân arasındaki ilişki daha detaylı olarak incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı sıcak ve kuru iklime sahip olan Kaşan Şehri'ndeki geleneksel evlerin mekânsal organizasyonunu ve yaya erişimi tasarımını irdelemektir. Geleneksel Iran evleri çok mekanlı,çok kullanıcılı ve çok fonksiyonlu yapılardır.O yüzden kullanıcıhareketliliğinin okunması,anlaşılması ve mekanın formunun ortaya çıkarılması zordur. Bu nedenle çalışmada kullanıcı hareketliliğinden mekan formunu ortaya çıkaran mekan dizimi yöntemini kullanarak geleneksel İran evindeki kullanıcı hareketliliği,mekan kullanımı,fonksiyonel ayrım(yaşama mekanı, servis mekanı, hizmet mekanı,giriş mekanı) gibi mekanların ayrıştırılması, ortaya çıkarılması ve okunması hakkında bir analiz çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT:This study aims at exploring the spatial organization and accesibility concepts in Iranian traditional houses particularly and houses in Kashan region. The research includes the definition of the house in Iran, the design features of houses in various regions, the characteristics of traditional Iranian houses related to various places of the house and the functions they host. In addition, the relationship between spaces in traditional houses in Iran and the relationship between outdoor space and interior space are examined in more detail. The aim of this study is to explain the spatial organization and transportation design of the traditional houses in Kashan city, which has a warm and dry climate. Traditional Iran houses are multi-purpose, multi-user and multifunctional. It is difficult to read the user's mobility, to understand and to reveal the form of the place. For this reason, by using the method of space syntax for user movement in the study, the analysis of the activities such as user mobility, functional distinction (living space, service location, entrance location) in the traditional Iranian house.