Kendilenmiş at dişi mısır (Zea mays indentata Sturt.) hatlarının kombinasyon kabiliyetlerinin bazı agronomik ve fizyolojik parametreler yönüyle line x tester yöntemi kullanılarak belirlenmesi
Determination combination capability of dent (Zea mays indentata Sturt.) maize inbred lines with some agronomic and physiologic parameters by using line x tester method
  1. Tez No: 485109
  2. Yazar: ELİF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM SADE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Araştırma at dişi mısır hatlarının bazı agronomik ve fizyolojik özelliklerinin ve kalıtım parametrelerinin belirlenmesi için 2015 ve 2016 yıllarında S.Ü.Z.F. arazisinde yürütülmüştür. 2015 yılında yedi ana ve üç baba hat line x tester yöntemine göre melezlenmiş, 2016 yılında ebeveynler ve melezler tesadüf blokları deneme desenine göre yetiştirilmişlerdir. İstatistiki olarak önemli bulunan karakterler için kalıtım analizleri yapılmıştır. 14.26xT3 melezi en yüksek tane verimine (1411.94 kg/da) sahip genotip olmuş, bunu 14.21xT1 (1392.43 kg/da) genotipi izlemiştir. 14.26 ana hattı 22 karakterin 9' unda; 14.21 ana hattı ise 10' unda pozitif ve önemli GKY değerleri almıştır. Tane verimi için belirlenen ortalama heterosis değeri %119.170 olurken, heterobeltiosis değeri %78.551 olmuştur. 14.26 hattı fotosentetik verim, total antosiyanin, total antioksidan, Na ve Mg' de; 14.21 hattı ise klorofil miktarı, total antosiyanin içeriği ve tanede protein özelliklerinde pozitif ve önemli GKY değerlerine sahip olmuştur. 14.26xT3 melezi Mg, total antioksidan ve Na miktarı ile fotosentetik verim; 14.21xT1 melezi ise stomal iletkenlik, tanede protein, Mg miktarı, fotosentetik verim ve transpirasyon oranı özelliklerinde pozitif ve önemli ÖKY değerlerine sahip olmuştur. Melezlerindeki yüksek verim ve çok sayıda pozitif ve önemli GKY değerleri ile dikkat çeken 14.21 ve 14.26 kodlu hatların ticarete konu, ıslah çalışmalarına ise kaynak oluşturabilecek nitelikte materyaller oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine agronomic and physiologic properties of some dent corn lines at S.U.A.F. trial area during 2015-2016. Seven female and three male lines were hybridized according to line x tester method in 2015. Parents and combinations were sowed in 2016 according to the randomised block design. Hereditability analyses were done for parameters that detected as important statistically. The combination 14.26xT3 whose yield is the best (1411.94) followed by 14.21xT1 whose yield is 1392.43. 9 of 22 parameters in line 14.26 and 10 of 22 parameters in line 14.21 have positive and important GCA values. For grain yield, mean value of heterosis became % 119.170; and heterobeltiosis % 78.551. Line 14.26 has positive important GCS values at photosynthetic efficiency, total anthocyanin, total antioxidant, Na and Mg parameters, 14.21 has also positive and important GCA values at chlorophyll content, total anthocyanin and protein, Mg, photosynthetic efficiency and transpiration rate. Genotype 14.26xT3 has positive and important SCA values at Mg, total antioxidant, Na content and photosynthetic efficiency, genotype 14.21xT1 has also positive and important SCA values at stomatal conductance, protein, Mg content, photosynthetic efficiency and transpiration rate parameters. 14.21 and 14.26 coded lines whose hybrids have high yield values and that have also some positive and important GCA values, can be used at breeding studies and can be used as commercial materials.