PVC profil üretiminde kullanılan alternatif dolgu maddelerinin ürün özelliklerine etkisi
The effects of alternative fillers on the product properties in PVC profile production
- Tez No: 485108
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DEVECİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, yapı sektöründe kullanım alanı yaygın olan Polivinil Klorür (PVC)'den üretilen kapı-pencere profilleri fiziksel, mekanik ve termal yönden incelenmiştir. Sektörde üretilen profil formülasyonlarındaki katkı maddelerinden dolgu ve mukavemet artırıcı hammaddelerinin yerlerine alternatif ve/veya geliştirilmiş hammaddeler kullanılarak yeni formülasyonlar hazırlanmıştır. Mukavemet artırıcılar olarak akrilik esaslı ve klorlanmış polietilen (CPE) esaslı mukavemet artırıcılar birlikte (%50 / %50) ve ayrı ayrı (%100) kullanılmışlardır. Dolgu maddeleri olarak mevcutta kullanılmakta olan öğütülmüş kalsiyum karbonata alternatif olarak çöktürülmüş kalsiyum karbonat, kalsine alüminyum silikat, kalsine kaolen ve talk kullanılmıştır. Üretilen profillerin fiziksel, mekanik ve termal özellikleri mevcuttaki profillerin özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Olumlu sonuçlar veren alternatif katkı maddelerinin üretim, makine, verimlilik ve maliyet üzerindeki etkileri ve uygulanabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical, mechanical and thermal properties of the door and window profiles, produced by polyvinyl chloride (PVC), were analyzed . Instead of fillers and impact modifiers in the existing formulations in the sector alternative and/or developed additives were used and new formulations were prepared by using these additives. As impact modifiers, acrylic and chlorinated polyethylene based impact modifiers were used in the proportions of 50%/50% together and 100% separately. As fillers, alternative to the grinded calcium carbonate (GCC) used in the profile production, precipitated calcium carbonate (PCC), calcined aluminum silicate, calcined kaolin and talc were used. The physical, mechanical and thermal properties of the samples were compared to the properties of the reference profile. The effects and the applicabilities of the alternative additives, giving positive results, on the production, machine, productivity and cost were analyzed.