Etlik piliçlerde rasyona farklı esansiyel yağların ve karışımlarının ilavesinin performans, karkas özellikleri, et kalitesi, kemik biyomekanik özellikleri, serum ve dışkı muhtevasına etkisi
Effect of addition of different essential oils and their combinations to diet on performance, carcass traits, meat quality, bone biomechanical traits, serum and excreta mineral contents in broilers
  1. Tez No: 485115
  2. Yazar: BEHLÜL SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, etlik piliçlerde rasyona farklı esansiyel yağların ve karışımlarının ilavesinin performans, karkas özellikleri, et kalitesi, kemik biyomekanik özellikleri, serum ve dışkı mineral muhtevası üzerine etkisini tespit etmek için yapılmıştır. Çalışmada, günlük yaşta 640 adet etlik civciv (Ross 308) kullanılmış ve 5 tekerrürlü olacak şekilde 8 muamele grubuna tesadüfi olarak yerleştirilmiştir. Her bir muamele grubunda 80 adet civciv bulunmaktadır. Deneme rasyonları sırasıyla kontrol (0 mg/kg), kekik esansiyel yağı (50 mg/kg), biberiye esansiyel yağı (50 mg/kg), karabaş otu esansiyel yağı (50 mg/kg), kekik + biberiye (25+25 mg/kg), kekik + karabaş otu (25+25 mg/kg), biberiye + karabaş otu (25+25 mg/kg) ve kekik+biberiye+karabaş otu (16,7+16,7+16,7 mg/kg) oluşmaktadır. Yem ve su ad libitum olarak sağlanmıştır. 23 saat aydınlık 1 saat karatma yapılmıştır. Çalışma 6 hafta sürmüştür. Çalışma sonuçlarına göre performans parametreleri olarak canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma katsayısı bakımından muameleler arasındaki farklılıklar önemli olmamıştır (P>0,05). Ayrıca muamelelerin karkas parametreleri olarak karkas ağırlığı, karaciğer, boyun, kanat, but, göğüs+sırt ağırlığı ve karkas randımanı açısından muamelelerin arasındaki farklılıklar önemsiz bulunmuştur (P>0,05). Et kalite parametreleri olarak pH, renk özellikleri ( L*, a*, b*), pişirme kaybı ve su tutma kapasitesi bakımından muameleler arasındaki farklılıklar önemli olmamıştır (P>0,05). Kemik kesme kuvveti bakımından muameleler arasında bir farklılık saptanmamıştır (P>0,05). Serum Ca, Mg, P ve Zn mineral muhtevası bakımından muameleler arasındaki farklılıklar önemsiz (P>0,05) iken serum Fe açısından muameleler arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur (P0,05) bulunmuştur. Kemik mineral muhtevası Ca, B, Mg, P için muameleler arasındaki farklılıklar önemli (P0,05) bulunmuştur. Sonuç olarak kekik, biberiye ve karabaş otu esansiyel yağının bireysel, ikili ve üçlü karışımlarının 50 mg/kg seviyesinde rasyona ilave edimesinin performans, et kalitesi karkas ve kemik biyomekanik özellikleri bakımından etkisi önemsiz bulunurken, dışkı ile mineral atılımını azalttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of an addition of different essential oils and their combinations to diets on performance, carcass traits, meat quality, bone biomechanical traits, serum and excreta mineral contents in broilers. A total of one day old 640 broiler chicks (Ross 308) were used divided into 8 groups each having five replicates, randomly. There were 80 chicks in each experimental group. The experimental diets were consist of control (0 mg/kg), addition thyme essential oil (50 mg/kg), rosemary essential oil (50 mg/kg), lavandula essential oil (50 mg/kg) thyme + rosemary (25 + 25 mg/kg), thyme + lavandula (25 + 25 mg/kg), rosemary + lavandula (25 + 25 mg/kg), and thyme + rosemary + lavandula (16,7 + 16,7 + 16,7 mg/kg) respectively. Feed and water were provided as ad libitum. Twenty-three hours of daylight and darkness of 1 hour. Experimental period was six weeks. According to the results of study, as performance parameters, inter-treatment differences in terms of body weight, body weight gain, feed consumption, and feed conversion ratio did not significant (P>0,05). In addition, as carcass traits in terms of carcass weight, liver, neck, wing, thigh, breast + back weight, and carcass yield, the differences among the treatments groups were not significant (P> 0,05). The differences among the treatments as parameters of meat quality were not significant in terms of pH, color features( L*, a*, b*), cooking loss, and water holding capacity (P>0,05). Any difference was not identified in terms of bone shear force (P>0,05). While the differences among the treatments group were not significant in terms of serum Ca, Mg, P, Zn contents (P>0,05), the differences among the treatments in terms of serum Fe were found significant (P< 0,01). For Ca, B, Mg, P, bone mineral content, while differences among the treatments group found significant (P0,05). As a result, it can be said that individual, double and triple mixtures of thyme, rosemary and lavandula essential oil reduce mineral excretion with excreta, insignificant effect in terms of performance, meat quality, carcass traits and bone biomechanical properties of diet at 50 mg / kg level.