Sansürlü örneklemler ve istatistiksel sonuç çıkarımı
Censored sample and statistical inference
- Tez No: 485116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, ilerleyen tür tip-I aralık sansür şemasının yeni bir modifikasyonu olan Part-Time operatörlü ilerleyen tür tip-I aralık sansür şeması tanıtılmıştır. Weibul ve genelleştirilmiş ters üstel dağılımları için ilerleyen tür tip-I aralık sansürleme ve part-time operatörlü ilerleyen tür tip-I aralık sansürlü örnekleme dayalı için en çok olabilirlik tahminleri ve çeşitli kayıp fonksiyonları altında Bayes tahminleri elde edilmiştir. Her bölümdeki simülasyon çalışmaları ile de farklı durumlar için tam örneklem, ilerleyen tür tip-I aralık sansürleme ve part time operatörlü ilerleyen tür tip-I aralık sansürleme şemaları için en çok olabilirlik tahmin edicisinin yan, varyans ve hata kareler ortalaması açısından performansı incelenmiştir. Ayrıca en çok olabilirlik ve Bayes tahmin edicilerinin tahmini riskler açısından karşılaştırılmaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis,“progressive type-I interval censoring with part time operator”is introduced which is a new modification of progressive type-I interval censoring. Maximum likelihood and Bayes estimators for parameters of weibull distribution and generalized inverted exponential distribution in case of progressive type-I interval censoring sample data and progressive type-I interval censoring with part time operator sample censoring. With simulation studies in all sections, the performance of maximum likelihood estimation in point of bias, variance and mean square error for complete, progressive type-I interval censoring and part time operator censored samples. The comparison between Bayes and maximum likelihood estimates in point of estimated risks for various situations through the simulation study is provided.