İlerleyen tür tip II sansürleme altında bazı sürekli dağılımlar için stres-dayanıklılık güvenilirliğinin tahmini
Estimation of stress-strength reliabilty for some continuous distributions under progressive type-II censoring
- Tez No: 485119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, ilerleyen tür tip-II sağdan sansürleme altında Üstel, Weibull, Gompertz ve Genelleştirilmiş Gompertz isimli sürekli dağılımların bilinmeyen parametrelerinin ve Stres-dayanıklılık güvenilirliğinin tahmini problemi tartışılmıştır. Bu dağılımlar için ilerleyen tür tip II sağdan sansürleme altında en çok olabilirlik ve karesel kayıp fonksiyonu altında Lindley yaklaşımı kullanılarak elde edilen yaklaşık bayes tahmin edicilerinin performansları, yan ve hata kareler ortalaması bakımından Monte Carlo simülasyon metodu kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bu dağılımların stres dayanıklılık güvenilirliği için asimptotik güven aralıklarına ilişkin simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca bu dağılımlar için gerçek veri analizlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been discussed on estimation of unknown parameters and stress-strength reliability of exponential, Weibull, Gompertz and Generalized Gompertz distributions under progressive type-II right censoring. Under this censoring, the performances of maximum likelihood and approximate bayes estimates obtained by using Lindley approximation method under squared loss function have been comparised by using Monte Carlo simulation method in terms of bias and mean square error. It has been obtained asimptotic confidence intervals for stress strength reliability of this distributions. Moreover, it has been taken place to real data analysis for this distributions.