Dallı darı çeşitlerinin farklı gelişme dönemleri için G.D.D. isteklerinin tespiti ve farklı biçim sıklıklarına tepkisinin belirlenmesi üzerine araştırma
The determination of G.D.D. for different morphological stages and physiological characteristics of cutting times of switchgrass varieties (Panicum virgatium L.)
- Tez No: 485127
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma Konya ili Sarayönü İlçesi ekolojik koşullarında, dallı darı çeşitlerinin farklı gelişme dönemleri için toplam sıcaklık isteklerinin (G.D.D) tespiti ve farklı biçim zamanlarına tepkisinin belirlenmesi amacıyla 2010 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Materyal olarak Alamo, Blackwell, Carthage ve Cave in Rock dallı darı çeşitleri ile tesis edilmiş deneme alanı kullanılmıştır. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre yürütülen çalışmada dört farklı dallı darı çeşidinde dört farklı biçim zamanının çiçeklenme süresi, yatma derecesi, gelişme hızı, bitki boyu, yaprak sayısı, en üst yaprak eni ve boyu, kardeş sayısı, kardeş ağırlığı, yeşil biyokütle verimi, kuru madde oranı, kuru madde verimi, protein oranı üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca çalışmada her çeşit için çiçeklenme ve biçim zamanları bakımından toplam sıcaklık isteği değerleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, yeşil biyokütle verimleri çeşitlerin ortalamaları 2437 kg/da (Cave in rock) - 5290 kg/da (Alamo) ,biçim zamanlarının ortalamaları 3265 kg/da (H1)-4737 kg/da (H3) arasında değişim göstermiştir. Yeşil biyokütle verimi için çeşit x biçim zamanı interaksiyonlarının 1585 kg/da (Cave in rock H1) - 7359 kg/da (Alamo H3) arasında değerler aldığı tespit edilmiştir. Toplam sıcaklık istekleri H1'de karşılık gelen G.D.D. değeri 698 °C, H2'de karşılık gelen G.D.D. değeri 833-1304 °C, H3'de karşılık gelen G.D.D. değeri 1076-1497 °C, H4'de karşılık gelen G.D.D. değeri 1304-1658 °C arasında değişmiştir. Sonuç olarak dallı darı bitkisinin orta Anadolu bölgesinde yeşil biyo kütle amaçlı yetiştirme şartlarının uygun olduğu, birden fazla biçim yapabilmek için ise daha sıcak bölgelerin tercih edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the total temperature demands (GDD) for different growing periods of switchgrass varieties and their response to different cutting times in ecological conditions of Sarayönü District of Konya during the vegetation period of 2010. As a metarial, Alamo, Blackwell, Carthage and Cave in Rock varieties were used in the experimental area. In the study carried out according to the split parcel trial design in randomized blocks, the heading date, lenght speed, plant height, number of leaf, number of siblings of the top leaf width and height, tillers per plant, tiller weight, green biomass yield, dry matter e ratio, dry matter yield, protein ratio were examinated. And also, in this study flowering time and requested total temprature values in terms of form times were determined for every variety. As a result of research, the average of green biomass yield varieties between 2437 kg/da (Cave in rock) - 5290 kg/da (Alamo), the average of cutting time between 3265 kg/da (H1)-4737 kg/da (H3) was showed differences. For green biomass production, it has been determined that the type x shape time interactions are between 1585 kg / da (Cave in rock, H1) - 7359 kg / da (Alamo, H3). Total temperature requirements varied between 698 ° C unit at H1, 833-1304 ° C unit at H2, 1076-1497 ° C unit at H3, and 1304-1658 ° C unit at H4. As a result, it was concluded that the cultivation conditions for green biomass in the middle Anatolian region of the branched millet is suitable, and that the warmer regions should be preferred for more than one form