Farklı tekstürlerdeki toprakların kalite skorları: Cornell toprak sağlığı değerlendirmesi ve toprak amenajmanı değerlendirme çerçevesi
Different textured soils quality scores: Cornell soil health assessment and soil management assessment framework
  1. Tez No: 485151
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI URLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ülke refahının gelecekteki durumunun belirlemesinde önemli bir etken olan toprakların sürdürülebilir kullanımı, kalitesinin doğru anlaşılması ve izlenmesi ile mümkündür. Yapılan bu çalışmada Çumra bölgesindeki farklı tekstürlere sahip araziler için, Cornell Toprak Sağlığı Değerlendirmesi (Cornell Soil Health Assessment, CSHA) ve Toprak Amenajmanı Değerlendirme Çerçevesi (Soil Management Assessment Framework, SMAF) skorlama fonksiyonları kullanılarak arazilerin toprak kaliteleri belirlenmiş ve bu fonksiyonların birbirleri ile karşılaştırması yapılarak bölgemiz için kullanılabilirlik durumları karşılaştırılmıştır. Her iki toprak skorlama fonksiyonlarındaki farklılıkları belirlemek için topraklarda fiziksel özelliklerden; tekstür, hacim ağırlığı, agregat stabilitesi, yarayışlı su miktarı, penetrasyon ölçümleri, kimyasal özelliklerden; pH, elektriki iletkenlik, ekstrakte edilebilir fosfor, magnezyum ve potasyum, yarayışlı elementler demir, çinko ve mangan, biyolojik özelliklerden ise aktif karbon, potansiyel mineralize olabilir azot, kök sağlığı değerlendirilmesi ve organik madde analizleri yapılmıştır. Farklı tekstür gruplarının sonuçları CSHA ve SMAF' a göre incelendiğinde kil tekstürlü toprakların ortalama kalite skoru sırasıyla 44-81, kumlu killi tın tekstürlü toprakların ise 40-72 olarak bulunmuştur. Toprakların CSHA toplam kalite skoru 41.93 iken SMAF toplam kalite skoru ise 76.82 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The sustainable use of soil, which is an important factor in determining the future situation of the country's prosperity, is only possible through accurate understanding and monitoring of quality. In this study soil properties of land were determined by using scoring functions Cornell Soil Health Assessment (CSHA) and Soil Management Assessment Framework (SMAF) for land with different textures from Çumra region and the usability of these functions for our region are assessed by comparing them with each other. To determine differences in both soil scoring functions; texturing, bulk density, aggregate stability, available water content, penetration measurements from the physical properties in the soil; pH, electrical conductivity, extractable phosphorus, magnesium and potassium, available elements iron, zinc and manganese from chemical properties; activated carbon, potentially mineralized nitrogen, root health and organic matter from biological properties are analyzed. When the results of different textural groups were examined according to CSHA and SMAF, the average quality score of clay-textured soils was found to be 44-81 and the sandy clay loam textured soils were 40-72, respectively. While the soil CSHA total quality score was 41.93, the SMAF total quality score was 76.82.