Organize sanayi bölgelerinde kamulaştırma ve imar planı uygulamaları, karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri: Konya örneği
Expropriation and zoning plan applications in organized industrial zones, the problems and solution proposals: Konya case
  1. Tez No: 485152
  2. Yazar: MUSTAFA TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişmiş ülkelerin en önemli özelliklerinden biri planlı sanayileşme ve planlı kentleşmedir. Nüfusun artışı, sanayinin gelişmesi kent sayısının artmasına, kentlerin büyümesine, toplum yapısında artan oranda organizasyon, iş bölümü ve uzmanlaşmanın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Organize sanayi bölgeleri, sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak amacıyla, gerekli idari, sosyal ve teknik altyapı alanları ile küçük imalat ve tamirat, ticaret, eğitim ve sağlık alanları, teknoloji geliştirme bölgeleri ile donatılıp planlı bir şekilde ve belirli sistemler dâhilinde sanayi için tahsis edilmesiyle oluşturulan ve 4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu hükümlerine göre işletilen mal ve hizmet üretim bölgeleri olarak tanımlanmış ve planlanmaya çalışılmıştır. Organize Sanayi Bölgelerinde Harita Mühendislerinin faaliyetleri önemli bir yer kapsamaktadır. Bu uygulamalar; yer seçim süreçleri, kamulaştırma süreçleri, arsa tahsis süreçleri, plan tadilatları süreçleri, imar uygulaması (imar kanununun 15.-16. maddeleri) süreçleri ve arazi kontrol süreçleridir. Bu çalışmada, Konya İli Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilen Harita Mühendislerinin faaliyetleri incelenip, özellikle kamulaştırma ve imar planı uygulamalarında karşılaşılan problemler tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important features of the developed countries is planned industrialization and planned urbanization. The increase of population, the development of the growing number of industrial cities, urban growth, society increasingly organizational structure has led to the emergence of a division of labor and specialization. Organized industrial zones, necessary administrative, social and technical infrastructure areas, small manufacturing and repairs, trade, education and health areas, technology development zones for the purpose of providing the structure of the industrial zone, suitable for industrial use and prevention of environmental problems, directing urbanization and rational use of resources And planned and planned as goods and service production zones operated according to the provisions of the Organized Industrial Zones Law numbered 4562, which are created by being allocated for the industry in a planned manner and within certain systems.Mapping applications in the Organized Industrial Zone covers an important place. These applications; site selection process, the process of nationalization, land allocation processes, process plan amendments, zoning application (15th-16th of zoning laws. substances) processes and control processes of land 'is. This study examined Konya Organized Industrial Zone mapping activities undertaken, especially those identified problems encountered in the implementation of expropriation and zoning plan and presented solutions.