Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nin yapısal analizi ve ekonomik etkinliği
- Tez No: 61424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERMAN KÜÇÜKALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
110 ÖZET Son yıllarda dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ekonomik kalkınma açısından organize sanayi bölgeleri uygulamalarına büyük önem vermektedirler. Organize sanayi bölgelerinin önemini özellikle üç konuda açıklamak mümkündür. Orta ve küçük ölçekli sanayi işletmelerini teşvik ederek, bunlara daha iyi üretim imkanları sunmak, ekonomik açıdan farklılaşan bölgeler arasında dengeli kalkınmayı gerçekleştirmek, sanayi kuruluşlarını büyük sanayi merkezlerinden çıkararak, sanayinin uygun, planlı ve programlı yerleşimini sağlamak. Türkiye'de ilk örneği 1962 yılında Bursa Organize Sanayi Bölgesi olarak görülen organize sanayi bölgeleri sayısı 1995 yılında 36'ya ulaşmıştır. Ayrıca 55 adet devam eden, 30 adet kamulaştırma, 33 adet etüd-proje safhasında olan organize sanayi bölgeleri mevcuttur. Yapımı tamamlanarak hizmete sunulan organize sanayi bölgelerinden biri olan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinin yapımına 1975 yılında başlanarak 1988 yılında bitirilmiştir. Ekonomik ve sosyal açıdan geri kalmış Çerkezköy, Organize Sanayi Bölgesi ile birdenbire bir sanayi bölgesi haline gelerek üretim ve istihdam katkısı ile ülke ekonomisi açısından üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Ancak sanayi bölgeye gelirken, beraberinde bir takım sorunları da getirmiştir. Altyapı, konut, su, çevre kirliliği ve sürekli göç alma bu sorunlar arasında sayılabilir. Tekirdağ ili açısından sanayileşmeye bakıldığında ise yukarıdaki sorunlarla beraber verimli tarım arazilerinin yok olduğu ve bu toprakların yerini mekansal anlamda düzensiz sanayi kuruluşlarının aldığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY From the perspective of economic development, the practice of organized industrial regions has been important in the developing and developed countries. The importance of Organized Industrial Regions occurs in three main subject: By supporting small and medium sized Bunesiness to offer better production possibilities to them, to realise the balanced development in the different economic region, by sellecting industriel institution from the big industriel centers, and the providing rational, planing and programing institution which is based upon industriel. The first organized industriel region is Bursa Organized Industriel Region which was founded in 1962 in Turkey. Nowadays, the number of organized industriel regions has inereased and has reached to number of 36 in 1995 as well as there are number of 55 just building the region, number of 33 projected the region. One of these is Organized Industriel Region of Çerkezköy which has started to give sevice for 1988. Çerkezköy which was not sifficient from the perspective of economic and social canditions has become industriel region. Thus, the level of production and employment has increased in the region. But the industriel process has brought either avantages nor desavantages. Underground problems, urbanization problem, water problems, and enviromental problems seems in the industrielation process in the region. When we look the industrielation from the view of Tekirdağ, it brings above several problems as well as it occurs agriculturel problems. It means that aggriculturel areas are destroyed by the industriel factiries. Industriel factories take place the aggreculturel areas.