Pirol sübstitüe ftalosiyaninlerin elektrokimyasal ve gaz sensör özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrochemical and gas sensor properties of pyrrole-substituted phthalocyanines
- Tez No: 485254
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ALTUNTAŞ BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın ilk kısmında, 3-nitro-ftalonitril ve 4-(1H-pirol-1-il) fenolün uygun koşullarda nükleofilik aromatik sübstitüsyon tepkimesiyle 4-(1H-pirol-1-il) fenoksiftalonitril bileşiği sentezlenmiştir. 4-(1H-pirol-1-il) fenoksiftalonitril bileşiğinin CoCl2, Zn(CH3COO)2, MnCl2 ve Lu(CH3COO)3 metal tuzlarıyla simetrik ftalosiyanin bileşikleri sentezlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında 4-(1H-pirol-1-il) fenol ve 4-nitro-ftalonitrilin kuru DMF ile reaksiyonu sonucunda 4-(1H-pirol-1-il) fenoksiftalonitril sentezlenmiştir. 4-(1H-pirol-1-il) fenoksiftalonitril bileşiğinin 4-tert-butilftalonitril, CoCl2 ve MnCl2 tuzlarıyla istatistiksel kondenzasyon yöntemi sonucunda asimetrik metalli ftalosiyaninler sentezlenmiştir. Periferal ve non-periferal ftalosiyaninlerin yapıları IR, UV-Vis, 1H-NMR ve kütle spektroskopisi teknikleri ile aydınlatılmıştır. Çalışmanın son aşamasında, pirol gruplarıyla sübstitüe non-periferal simetrik metalli ftalosiyaninler ve asimetrik ftalosiyaninlerle modifiye elektrotlar hazırlanmış, elektrokimyasal ve spektroelektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Sentezlenen ftalosiyaninlerin elektriksel özelliklerinin yanında gaz sensör özellikleri de incelenmiştir. Asimetrik ftalosiyaninlerin test edilen uçucu organik buharları arasında etanol buharının özellikle yüksek konsantrasyonlarını algılamada kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the first phase of the study, 3-nitrophthalonitrile and 4-(1H-pyrrol-1-yl)phenol were reacted under suitable conditions and with the nucleophilic aromatic substitution reaction, the corresponding 4-(1H-pyrrol-1-yl)phenoxyphthalonitrile was synthesized. The ligand was reacted with CoCl2, Zn(CH3COO)2, MnCl2 and Lu(CH3COO)2 to yield symmetric phthalocyanines. In the second part of the study, 4-(1H-pyrrol-1-yl)phenol and 4-nitrophthalonitrile are reacted in dry DMF to yield 4-(1H-pyrrol-1-yl)phenoxyphthalonitrile. This ligand was reacted with 4-tert-butylphthalonitrile, CoCl2 and MnCl2 and under statistical condensation conditions, non-symmetrical metallophthalocyanines were synthesized. The peripheral and non-peripheral phthalocyanines' structures were elucidated with FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR and mass spectrometry. The last phase of the study was to fabricate modified electrodes having non-peripheral symmetric and non-symmetric phthalocyanines substituted pyrrole groups and their electrochemical and spectroelectrochemical properties were investigated. It was discovered that the non-symmetrical phthalocyanines were significantly reactive to ethanol vapors in especially high concentrations and it can be used as a sensor.