Systematic approach to design build for freeform facade: AFA Cultural Center
Serbest biçimli cephe tasarımı için sistematik yaklaşım: AFA Kültür Merkezi
  1. Tez No: 485305
  2. Yazar: BEGÜM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. MERYEM BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Science and Technology, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Düzensiz eğrilerle açıklanabilecek ve serbest biçimli mimari yapıların tasarımı ve inşası mimarlık tarihi boyunca mimarların ve tasarımcıların ilgisini çekmiştir. Günümüzde, serbest biçimli mimari tasarımlar varlıklarını film, araba, gemi ve uçak sanayinde kullanılan çeşitli tasarım ve üretim araçlarının mimari tasarım alanına kullanılmaya başlanmasına borçludurlar. Mimari tasarım alanında kullanılan bilgisayar destekli tasarım araçlarının yaygınlaşması ile daha fazla serbest biçimli tasarımlarla karşılaşmaya başlanılmasına ek olarak serbest biçimli yapıların tasarım ve inşaa edilme süreci de kontrol edilebilmeye başlanmıştır. Bilgisayara destekli tasarım araçlarının mimari tasarım ve üretim sürecinde yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile mimarlar tasarım süreçlerine daha hakim olmaya başlamasına rağmen, serbest biçimli yapıların tasarım ve üretim sürecine tamamen hakim olabilmek mimarlar, mühendisler ve yapı sektörü için halen en büyük zorluklardan biri olmaya devam etmektedir. Mimari tasarım ve üretim alanında bilgisayar destekli tasarım araçlarının kullanılmaya başlanmasından günümüze kadar, mimarların tasarladıkları her yapıyla tasarım araçlarına olan hakimiyetleri daha da artmış, süreç içersinde diğer disiplinler ile kurdukları ilişkiler ile tasarlanan yapıların teknik olarak hayata geçirilmesi sağlanırken serbest biçimli yapıların teknik ihtiyaçlarına dair bilgileri de giderek artmıştır. Bu bağlamda tasarlanan serbest biçimli yapıların erken tasarım aşamasından inşaasının bitişine kadarki süreçte birçok disiplin ile işbirliği içinde ilerleyen tasarım ve inşaa sürecinin sistematik tasarım yaklaşımı ile kurgulanmasıyla sürecin sistematik olarak ilerleyebileceği yapılan literatür çalışmalarından elde edilmiştir. Serbest biçimli tasarımların sistematik tasarım yaklaşımı ile tasarlanması ve üretilmesiyle, bu yapıların inşaa edilebilirliğinin arttırılması, serbest biçimli yapıların üretilebilmesi için daha küçük parçalara bölünmesi sürecinin tanımlabilmesi kontrol edilebilirliği ve cephenin yapı sistemleri ve alt sistemleri ile kurduğu ilişkinin bir bütün olarak tasarlanabilmesi ve kurgulanabilmesi amaçlanmaktadır. Bu tez kapsamında serbest biçimli cephe tasarımları için sistematik tasarım yaklaşımı önerilmektedir. Bu yaklaşım ile serbest biçimli cephelerin tasarım ve üretim sürecinin projenin bütün paydaşları ile işbirliği ile sürecin ilerlemesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda tezin amacı, önerilen yöntemin uygulanabilirliğini artırmak ve diğer disiplinler ve mimarlar arasındaki boşluğu mimarların yaratıcılığını kaybetmeden sistematik tasarım yaklaşımı ile azaltmaktır. Tez çalışması sonucunda elde edilen veriler ile, serbest biçimli yapı ve cephe tasarımı ve yapımı süreçlerini destekleyici bir yöntem önerilmektir.
Özet (Çeviri)
The design and construction of the complex, irregularly shaped, and curvilinear building forms are also known as freeform architecture, have gained an interest form architects throughout the history of architecture. Nowadays, the freeform architectural designs owe their existence to the introduction of advanced digital design and manufacturing technologies of the emerging availability and user-friendliness of the computer-aided tools which were introduced to the field of architectural design through film, car, ship, and aeroplane industry. Freeform architecture is still one of the major challenges for architects, engineers, and the building industry. Whereas architects have being studied having full knowledge of the tools while proposing freeform building designs with them, the disciplines have involved in the technical realization of building designs with them have also involved the technical realization of such building designs. Depending on being computer constructed curved surfaces with minimum repetitive parts and components of the freeform building, the systematic design approach is described within this thesis to give the control over the design and manufacturing process of the freeform buildings within whole disciplines are involved the process. In the context of this thesis, freeform architecture is identified not only with its curvilinear geometric characteristics but also the process that is used to design and construction freeform designs in a systematic way. Results from the literature study show that there are possibilities of designing and manufacturing the freeform building through the implementation of the systematic design approach as in the product design process. With the help of the systematic design approach for freeform designs, buildability of the freeform buildings increase, and utilization of the geometrical theory to divide entire freeform building surfaces into the manageable smaller parts enable, and allowing for the interdisciplinary/collaborative process of the freeform buildings. This thesis focuses on freeform façade surface system and the challenges of design and manufacturing process due to the complex geometry. Hence, this thesis addressed method for the freeform façade implementation. The proposed method is the application of existing product design approach and planar surface façade design approach to freeform facade design. The method studied in this thesis is applied in the case of AFA Cultural Center facade implementation process where the systematic design approach for freeform facade is proposed. Within the context of this thesis is concentrated on the implementation process of the AFA Cultural Center following concept design decisions. The façade is coded parametrically in the Grasshopper which is the plugin of the Rhinoceros software based on NURBS geometry. The aims of the thesis are to improve the viability of the proposed method and decreasing the gap between the other disciplines and architects in a systematic way without losing creativity of the architects.