Hz. Muhammed'in son günleri ve bu dönemdeki olayların tarihî yansımaları
Last days of the Prophet Mohammed and the historical reflections of the events in this period
  1. Tez No: 485375
  2. Yazar: ALİ İKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma Hz. Peygamberin son günlerinde yaşanmış olan hadiseleri ele almaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde konunun mahiyeti ve dayandığı kaynaklar ele alınıp bu kaynaklar çerçevesinde çalışmanın önemi üzerinde durulmaktadır. Birinci bölüm Hz. Peygamberin Medine'de iken, hac yapmak için insanları hacca çağırması ile başlamakta, daha sonra güzergâh boyunca Mekke'ye kadar konaklanan yerler, o yerlerde yaşanan olaylar ve bu olaylara bağlı olarak ortaya çıkan hadiseler ele alınmasıyla devam etmektedir. İkinci bölümde ise olaylar Hz. Peygamberin hac için Mekke'de bulunduğu esnada, yer ve zaman unsurlarına dikkat edilerek incelenmektedir. Daha sonrasında Hz. Peygamberin Medine'ye dönüşü ve vefatına kadar yaşadıkları ele alınıp değerlendirmeler yapılmaktadır. Sonuç bölümünde ise Hz. Peygamberin ömrünün son zamanlarında yaşanan olayların İslam dünyasına nasıl etki ettiği üzerinde durulmuş ve bu etkinin günümüzdeki yansımaları değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is done with the incidents that happened in the last days of the Prophet. The introductory part of the work focuses on the nature of the subject and on the resources on which the work is based on, and the importance of working within the framework of these resources is emphasized. The first chapter is Hz. While the Prophet was in Medina, he began to call people with hajj, then the places that lived along the route until Mecca continued with the events that took place in those places and the incidents that emerged due to these events. In the second part, While the Prophet is in Mecca for the pilgrimage, it is examined with attention to the elements of time and place. Later the Prophet's return to Medina and his deportation to consider their In the conclusion, the events of the last months and even days of the Prophet's life were evaluated on how it affects the Islamic world.