Yaşam boyu öğrenmenin merkezi yönetim bütçe sistemi içerisindeki yeri ve öneminin analizi
Analysis of place and importance in life-long learning in the central budget system
  1. Tez No: 485380
  2. Yazar: GÜLGÜN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Maliye, Education and Training, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde bilim ve teknolojinin hızla gelişmesi bilgiyi hızla eskiyen argüman konumuna getirmektedir. Çağın getirdiği bu hızlı dönüşüm bilginin yaşam boyu güncel tutulması gereğinin habercisidir. Bu durum ise eğitim-öğretim süreçlerinin yeniden yapılandırılması ihtiyacını gündeme getirmektedir. Yapılandırma konusu ise maddi bir alt yapı gerektirdiğinden eğitimin finansmanı konusunun önemi dikkat çekmektedir. Ülkemizde eğitimin finansmanı büyük ölçüde kamu kaynaklı olduğundan yapılandırma ve geliştirme süreci devletin sorumluluğundadır. Bu sebeple çalışmamızın ilk bölümünde MEB bünyesindeki“eğitim hizmetleri”genelden özele (yaşam boyu öğrenme) doğru incelenmiştir. İlerleyen bölümlerde ise mali boyutu; harcama, yatırım, bütçe ve vergisel teşvikler vasıtasıyla değerlendirilerek yaşam boyu öğrenmenin merkezi yönetim bütçesi içerisindeki yeri ve önemi tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today fastly developing science and technology place the knowledge as a fastly aging argument position. Such fast change experienced during new century might be considered as the precurser that makes it necessary for the knowledge to be kept updated. These developments also propose the requirement for reconstruction of education and teaching processes for the agenda. Here Educational fund becomes a significant issue since construction requires financial infrastructure. In our country, the public holds the responsibility for construction and improvement since educational fund includes public resources. That's why we have first examined the educational services of MEB from public to the private (life-long learning) in this study. In the following sections, we have evaluated the financial magnitudes of lifelong learning by identifying its place and importance in the central government budget in terms of expenditures, investments, budget and tax incentives.