Meslek edindirme kurslarının belediye imajına katkısı: Konya Büyükşehir belediyesi Komek örneği
Contribution of vocational education courses to the municipal image: An example of komek of Konya Metropolitan Municipality
- Tez No: 585563
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanoğlu dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, yaşam şekilleri ve kültürleri doğal olarak birbirinden farklıdır fakat birçok ihtiyacı birbirinin benzeridir bunlardan bir tanesi de eğitimdir. Yaşam kutsal, insan değerlidir dolaysıyla insana yapılan yatırım en kârlı yatırımdır. Günümüz çağının teknoloji çağı olması nedeniyle bireylerin önceki yıllarda aldığı eğitim yetersiz kalabilmekte veya eğitim alma fırsatı bulamamış ya da hobi olarak bir branşla ilgili eğitim almak isteyen bireylere ikinci bir şans olarak hayat boyu öğrenme projesi kapsamında yaygın eğitim kursları bazı belediyeler tarafından açılmakta olup okumanın ve öğrenmenin yaşı yoktur kavramı yerini bulmaktadır. Hayat boyu öğrenme sadece bizim ülkemizde değil, tüm dünyada ilgi gören AB ülkelerinde özellikle ileri yaş grubuna kapsamlı şekilde uygulanan program şeklinde ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de belediyelerin yaygın eğitim alanındaki faaliyetleri ve etkinlikleri incelendiğinde son yirmi yıl içerisinde özellikle Büyükşehir belediyesi olan bazı illerde bu yönde büyük yol kat ettiği gözlemlenmektedir. Özellikle Konya Büyükşehir Belediyesi de 2004 yılında kurduğu yaygın eğitim organizasyonu olan Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (KOMEK) ile bu alanda kayda değer çalışma yapan yerel yönetim olarak başarı listesinin içinde yer almaktadır. Son 15 yıl içerisinde Konyalılara yaygın eğitim alanında önemli hizmetler sunmaktadır. Bu çalışmada KOMEK'in genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve Konya Büyükşehir Belediyesi imajı üstüne katkısı üzerinde durulmuştur. Çalışmada Konya il Merkezi'nde yaşayan yaşları 18-65 arası değişen 498'i (%74,7) kadın ve 169'u (% 25,3) erkek olmak üzere 667 yetişkin KOMEK kursiyerleri üzerinde bir alan araştırması yapılmış ve bulguları değerlendirilmiştir. Çalışmanın en önemli sonucu KOMEK kursiyerlerinin memnuniyet düzeyinin genelde yüksek olduğu ve Konya Büyükşehir Belediye imajına KOMEK'in katkısının bulunduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
Wherever human beings live in the world, their lifestyles and cultures are naturally different from each other, but their many needs are similar, one of which is education, too. Life is sacred, human is valuable, so investment in human is the most profitable investment. As the age of today is technological age, the education of individuals they took in previous years may be inadequate, or for those who have not had the opportunity to receive education or who want to receive education about a branch as a hobby, lifelong education courses are given as a second chance within the scope of the lifelong learning project by some municipalities and the term '' it is never late to learn '' makes a perfect sense. Lifelong learning emerges not only in our country, but also in the EU countries that attract attention all over the world, especially in the form of a comprehensive program for the elderly. When the non-formal education activities and events are examined, it has been observed that a significant progress has been taken in this direction especially in some of the cities which have metropolitan municipalities in Turkey in the last twenty years. Especially Konya Metropolitan Municipality takes its place in the list of notable achievements as a local government which makes significant work in this field with the Arts and Vocational Training Courses (KOMEK) it established in 2004, which is a non-formal education organization. In the last fifteen years, it has provided important services to the people living in Konya in the field of non-formal education. In this study, KOMEK will be evaluated in general and its contribution to the image of Konya Metropolitan Municipality will be emphasized. In this study, a field study was conducted on 667 adult KOMEK trainees who are 498 (74.7%) women and 169 (25.3%) men, aged between 18-65, living in Konya city center and the findings of conduct were evaluated. The most important result of the study is that the satisfaction level of KOMEK trainees is generally high and it promotes the idea that KOMEK contributes to the image of Konya Metropolitan Municipality.