Kırsal kalkınmada kadın kooperatiflerinin önemi: Eskişehir ilçe ve mahallelerinde kadın kooperatifi potansiyeli
The importance of women's cooperatives i̇n rural development: women's cooperative potential i̇n the districts and villages of Eskişehir
  1. Tez No: 485387
  2. Yazar: GİZEM AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kırsal kalkınmanın amacı bölgeler arasındaki kalkınmışlık farklarını giderecek dengeli bir kalkınma politikası izlemek ve aynı zamanda ekonomik, sosyal ve kültürel dengesizlikleri ortadan kaldırmaktır Bu amaç çerçevesinde kaynakların etkin kullanımı ve gelir dağılımında sosyal adaletin gerçekleştirilmesi ön plana çıkmaktadır. Toplumsal cinsiyet bilincine dayalı katılımcı kalkınma planlarında eşit iş yükleri, kaynaklara eşit erişim ve eşit eğitim konularına ağırlık verilmelidir. Kadının mevcut sorunu, öncelikleri ve eğilimleri dikkate alınarak kadınların günlük çalışma temposunu kolaylaştıracak yeni alanlar açılması kırsal kalkınmada önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda“kooperatifçilik”ön plana çıkmaktadır. Daha çok kırsal alanlarda yaşayan kadınların emeklerini karşılıksız bir şekilde harcamalarının önüne geçerek iş gücü piyasasına kazandırılması, sosyal ve kültürel faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla kadın kooperatifleri ortaya çıkmıştır. Çalışmada Eskişehir'in İlçe ve Mahallelerinin dinamik yapıları incelenmiş ve olası bir kadın kooperatifi kurulup kurulamayacağının ön çalışması yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Aim of rural development is to pursue a balanced development policy that will eliminate the developmental differences between the intended regions and at the same time to remove economic, social and cultural imbalances. Within this framework, effective use of resources and realization of social justice in distribution of income are the forefront. Participatory development plans based on gender awareness should focus on equal workloads, equal access to resources, and equal education. Taking into consideration the current issue, priorities and trends of the woman, opening up new areas that will facilitate the daily work of women has an important place in rural development. In this context,“cooperatives”is at the forefront. Women cooperatives have emerged in order to encourage women living in rural areas to bring up their labor to the labor market and to improve their social and cultural activities by avoiding their unrequited expenditure. In the study, dynamic structures of the counties and districts of Eskişehir were examined and a preliminary study was conducted to determine if a possible women's cooperative could be established