Kooperatif yolu ile kadınların güçlen(diril)mesi: Yağlar Köyü ve Kırköy Mahallesi tarımsal kalkınma kooperatifleri örneği
Empowerment of women through cooperatives: Example of agricultural development cooperatives in Yağlar Village and Kırköy Neighborhood
- Tez No: 882119
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜLSÜN ÖĞDÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ülkemizde yaşanan neoliberal politikalar, giderek büyüyen kırdan kente göç dalgalarını ve derinleşen kırsal yoksulluğu beraberinde getirmiştir. Bu konuya çözüm bulmak amacıyla kırsal alanlarda yaşayan kadınların emeğinin ekonomiye kazandırılması daha önemli bir konu haline gelmiş ve bu alanlarda kadınlara yönelik girişimcilik faaliyetlerinin desteklenmesi gerektiği savunulmaya başlanmıştır. Bu açıdan teşvik edilen en önemli uygulamalardan biri ise kadınların kooperatif kurmasına yönelik olmuştur. Buradan hareketle çalışma kapsamında kırsal alanlarda kurulan kadın kooperatiflerinin kadınların güçlenmesindeki rolünü, bu kooperatiflere yönelik gerçekleştirilen çalışmaların niteliğini ve kooperatifleşmenin önündeki engelleri ve potansiyelleri ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan çalışmaların ve bu çalışmalarda belirtilen sorun ve çözüm önerilerinin gerçek hayattaki yansımalarını gözler önüne sermek amacıyla İzmir İli Kiraz ilçesinde yer alan sırasıyla biri aktif biri pasif kooperatifler olan Kırköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Yağlar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi katılımcılarıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Söz konusu görüşmeler ile her iki kooperatife ait kuruluş süreci, gerçekleştirilen çalışmalar ve yaşanan sorunlara ilişkin bilgilere ulaşılmıştır. Ayrıca pasif kooperatifin kapanmasına neden olan faktörler ve aktif kooperatifin beklentileri üzerinde durulmuştur. Elde edilen bilgiler ışığında kadın kooperatiflere yönelik gerçekleştirilen çalışmalara yönelik tartışmalar yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Neoliberal policies in our country have brought about growing rural-urban migration waves and deepening rural poverty. In order to find a solution to this issue, it has become a more important issue to bring the labor of women living in rural areas to the economy and it has been argued that entrepreneurship activities for women in these areas should be supported. In this respect, one of the most important practices encouraged was for women to establish cooperatives. From this point of view, within the scope of the study, it is aimed to reveal the role of women's cooperatives established in rural areas in women's empowerment, the quality of the work carried out for these cooperatives, and the obstacles and potentials in front of cooperatives. In order to reveal the real-life reflections of the studies prepared in this direction and the problems and solution proposals stated in these studies, interviews were held with the participants of Kırköy Agricultural Development Cooperative and Yağlar Village Agricultural Development Cooperative, which are active and passive cooperatives, respectively, located in the Kiraz district of Izmir Province. With these interviews, information about the establishment process of both cooperatives, the works carried out and the problems experienced were obtained. In addition, the factors that led to the closure of the passive cooperative and the expectations of the active cooperative were emphasized. In the light of the information obtained, discussions were held and suggestions were made regarding the studies carried out for women's cooperatives.