Sağlık personellerinin afetlere hazırlık düzeylerinin incelenmesi :Çanakkale İli örneği
Examination of disaster knowledge levels of healthcare staff: sample of Çanakkale City
  1. Tez No: 485388
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAŞKIN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Health, Public Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Afetlerin ne zaman nerede meydana geleceği tam olarak bilinmemekle birlikte bazı parametreler kullanılarak sadece tahmin yürütülebilmektedir. Afetlerin bu bilinmezliği, mutlak bir hazırlığın gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Türkiye'de 1999 Marmara Depreminden sonra afetlere hazırlık çalışmaları ivme kazanmıştır. Afetlere hazırlık aşamasında tüm kamu ve özel kuruluşların gerekli çalışmaları yapması önem arz etmektedir. Özel ve kamuya ait sağlık kurumları bu kuruluşların başında gelmektedir. Sağlık kurumlarının büyük bir bölümünü oluşturan hastaneler, haftanın yedi günü ve günün yirmi dört saati hizmet vermektedir. Hastanelerde bulunan insanların hassas grupta (yaşlı, hasta, ameliyatlı, engelli, çocuk, hamile vb.) olmaları, hastanelerin olağandışı durumlara hazırlığının en üst seviyede olması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın amacı; Çanakkale ilinde bulunan hastanelerde çalışan personelin afetlere hazırlık düzeylerini incelemektir. Yapılan bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Çanakkale Devlet Hastanesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Çanakkale Anadolu Hastanelerinde çalışan 386 personel oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Fatih Karabıyık'ın 2010 yılında ''Sağlık Afet Yönetiminde Planlama Ve Risk Analizleri'' isimli tez çalışmasında geliştirmiş olduğu anket formu kullanılmıştır. Uygulanan 386 anket formundan 370 tanesi analizler için uygun görülmüştür. Elde edilen verilere frekans analizi, Bağımsız Gruplarda T testi, Tek Yönlü Anova ve Mann-Whitney U Testi uygulanarak sonuçlara ulaşılmıştır. Uygulanan istatistiki analizler sonucunda, çalışmaya katılan sağlık personellerinin %44,3'ü daha önce herhangi bir afet eğitimi almadığını, %50,8 de daha önce afetlerle ilgili herhangi bir tatbikata katılmadığını belirtmiştir. Birinci derece deprem bölgesinde yer alan Çanakkale ili hastane personelleri üzerinde yapılan bu araştırmada, eğitim ve tatbikat eksikliklerinin yüksek seviyede çıkmasının, afet durumunda hastanede bulunan personel ve hastalar açısından tehlike arz ettiği söylenebilir. Yapılan çalışma sonucunda araştırmaya katılan sağlık personelinin afetlere hazırlık düzeyleri orta seviyede (2,97) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
While it is not exactly known when and where the disasters will come to fruition, only some of the parameters can be predicted. This ignorance of disasters brings with it the necessity of an absolute preparation. Following the 1999 Marmara earthquake in Turkey, preparatory work for disasters has gained momentum. It is important for all public and private institutions to carry out the necessary work in preparation for the disasters. Private and public health institutions are at the forefront of these institutions. The hospitals, which make up a large part of the health institutions, serve seven days a week and twenty-four hours a day. The fact that the people in the hospitals are in the sensitive group (elderly, sick, surgical, disabled, child, pregnant etc.) reveals the necessity of the highest level of preparedness for unusual situations of the hospitals. Purpose of the study; The staff working in the hospitals in the province of Çanakkale should examine the level of preparation for disasters. Quantitative research method was used in this study. The sample of the research consists of 386 personnel working in Çanakkale State Hospital, Çanakkale 18 March University Medical Faculty Hospital and Çanakkale Anatolian Hospital. Survey form developed by Fatih Karabıyık in the thesis study titled“Planning and Risk Analysis in Health Disaster Management”was used in 2010 as data collection tool. Of the 386 questionnaires applied, 370 were deemed suitable for analysis. Results were obtained by frequency analysis of obtained data, T-test in independent groups, One-way ANOVA and Mann-Whitney U test. As a result of analyzing the applied statistics, 44.3% of the health personnel participating in the study stated that they did not receive any disaster education before and 50.8% did not participate any disaster related exercises before. In this research conducted on Çanakkale provincial hospital personnel in the first degree earthquake region, it can be said that the high level of education and exercise deficits constitutes a danger in terms of personnel and patients in hospital in case of disaster. As a result of the study, the level of preparedness of the health personnel participating in the survey was found at the middle level (2.97).