Hırvat milliyetçiliğinin doğuşu: 19. yy'ın ilk yarısında milliyetçi kişi ve kuruluşlar
The emergence of Crotian nationalism: Nationalist people and organizations in the first half of the 19th century
  1. Tez No: 485429
  2. Yazar: DAREL KAPETANOVİC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. OSMAN KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hırvat Milliyetçiliğinin Doğuşu: 19. yy'ın İlk Yarısında Milliyetçi Kişi ve Kuruluşlar" adlı bu tezde, 19. yüzyılın ilk yıllarında Slavonya ve Dalmaçya'da gerçekleşmiş diriliş hareketini başlatan nedenler ve bu hareketin özellikleri anlatılmaktadır. Tezde diriliş hareketini şekillendiren iç ve dış faktörlerin yanı sıra, hareketin yapısına katkıda bulunan tarihi olaylardan da bahsedilmektedir. Tezin ilk bölümünde Hırvatların kökenleriyle ilgili teorilerden bahsedilecektir. Sonraki bölümlerde ise Devrim Hareketinin yapısını ve yönünü etkileyen unsurlar işlenecektir. Başlangıçta bu hareketi etkileyen unsurlar; kilise, ekonomi, diğer etnik gruplar, Panslavizm, Osmanlı, Yunan ve Roma dönemleriydi. Tezin genel konusu olan Slavonya ve Dalmaçya'daki diriliş hareketi özelliklerinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla, Slavonya ve Dalmaçya'da geçmişte yaşamış halklar da ele alınmıştır. Bu bölümde işlenen başlıca konular Devrim Hareketinin önemli isimleri, hareketin yayılmasında etkili olmuş unsurlar, hareketi öne çıkaran önemli olaylar ve bu olayların medyadaki yeridir. Tezin yazılmasındaki asıl amaç ise, 19. Yüzyılda yaratılmaya başlanmış ve modern bir ülkenin temellerini atmış karmaşık bir hareket olan Slavonya ve Dalmaçya'daki diriliş (milli) hareketini aydınlatmaktır.
Özet (Çeviri)
National movements in Croatia (end XVII and first half of the nineteenth century) is the theme that describes the national (Revival) movement in what is now the Republic of Croatia (Slavonia and Dalmatia with Istria). Through this thesis we will briefly describe the basic external and internal influences that shaped this national (Revival) movement, as well as the historical background that influenced their design. A lot of attention will be given to the marking of the population of the region of Slavonia and Dalmatia in the past, in order to obtain a clearer picture of this complex issue. The first part of the thesis will be devoted to theories about the origin of the Croatian Ethnus. Later on, it will be given more details about the influences on the design and direction of the Revolutionary Movement. In the first place, there are different influences; influence of the church, economic influence, influence of the other ethnos, influence of pan-Slavism, influence of the Ottoman, Greek, and Roman period. At the very least it will be given some basic information about the main elements of the revival movement in Slavonia and Dalmatia in the end XVII and first half of the nineteenth century. Here we primarily think of the main actors of the Revolutionary Movement, the institution that contributed to the realization of the movement, the important events and the media through which the movement manifested itself. This thesis will try to illuminate the problem of the revival (national) movement in Slavonia and Dalmatia. It will try to illustrate in a simple way, the complexity of creating a nation in the 19th century, and shaping it into an modern Country.