Kurumsal sosyal sorumluluk kampanyalarının tüketici satın alma davranışı üzerine etkileri
The effects of corporate social responsibility on consumer purchasing behaviour
- Tez No: 485441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KAZANÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Firmaların geleneksel hedefleri her zaman kârı en üst düzeye çıkarmak ve pazarda kalabilmektir. Fakat günümüzde küreselleşme ve firmaların sorumlu davranışlarına daha fazla dikkat eden tüketicilerin varlığı ile firmalar, çevreyi ve giderek artan sosyal sorunları göz önüne almak zorundadırlar. Sürdürülebilir kalkınma ile ilgili verilen Kurumsal Sosyal sorumluluk tanımına dayanarak, bu çalışma Kurumsal Sosyal Sorumluluğun tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkilerini vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada Alvarado-Harrera ve diğ. (2014) tarafından ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluk olmak üzere hâlihazırda kullanılan üç boyutlu Kurumsal Sosyal Sorumluluk kullanılmıştır. Anket tekniğini kullanarak veri analizi için 470 yanıt toplanmıştır. Sonuçlar, tüketicilerin üstlenilen çeşitli sorumlu davranışlara özen gösterdiklerini ortaya koydu. Bu sonuçlarda firmaların sosyal sorumluluk faaliyetlerine olan taahhütlerinin tüketicilerin satın alma niyetlerini olumlu yönde etkilediği gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
The traditional goals of companies have always been maximizing profit and survival. However, nowadays with globalization and the existence of consumers which are more and more attentive to the responsible behavior of companies, it has become imperative for companies to take into account the environment and the growing social problems. Based on the definition of CSR related to sustainable development, this study aims to highlight the effects of CSR on the purchasing behavior of consumers. In this study, we measured the perceived three-dimensional CSR already used by Alvarado-Harrera et al. (2014) such as economic, social and environmental responsibility. Using the survey technique, we collected 470 responses for data analysis. The results showed that consumers were attentive to the various responsible behaviors of companies. These results have also shown that the commitment of companies to social responsibility activities has a positive effect on consumers' purchasing intentions.