Banking regulation and the basel accords: a comparative investigation on capital-risk relationship in Turkey and WAEMU
Bankacılık düzenlemesi ve basel normları: Türkiye ve BAEPB için sermaye-risk ilişkisi üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
  1. Tez No: 485449
  2. Yazar: TCHİGNAGBE GUY CRESCENT MEBOUNOU TOSSOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE GÖKNUR BÜYÜKKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Küresel bankacılık sisteminde düzenleyici standartlar olarak kabul edilen Basel Anlaşmalarının geliştirilmesinin ardından, banka risk alma davranışlarının üzerinde sermaye yükümlülüğünün etkilerini araştırmayı tespit etmeye olan ilgi artmıştır. Nitekim, önemli miktarda araştırma yapılmış olsa da hem teorik hem de ampirik bulgular karışık kanıtlar sunarken, tartışma henüz halledilmemiştir. Bununla birlikte önceki araştırmalarda bu konunun hangi tür Basel anlaşması ile ilişkilendirildiği pek fazla işlenmemiştir. Sermaye gereksinimlerinin uygulama kısıtlamaları, BBDK üyesi ve üye olmayan ülkeleri arasında ciddi farklılık gösterebileceğinden, bu tez, karşılaştırmalı bir analizle hem Türkiye hem de BAEPB bankacılık sistemlerinde sermaye-risk ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Daha belirgin bir biçimde, bu çalışma, Türkiye ile BAEPB bankacılık sektöründeki sermaye-risk ilişkisinin eğilimlerini karşılaştırmaktadır. Ayrıca, daha sıkı kuralların uygulanması ile birlikte değişen sermaye düzenleyici standartların ve ülkelerin üyelik durumlarındaki değişiklerin sermaye-risk ilişkisi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Shrieves & Dahl (1992) tarafından geliştirilen Simultane Denklem Modellemesi kapsamında üç aşamalı en küçük kareler metodu kullanarak, elde edilen bulgular, 2002-2006 dönemi için banka risk alma davranışları ile sabit sermaye oranı (CAP) arasında negatif bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Nitekim Cooke oranı, düşük riskli varlık portföylerine sahip olan Türk ve WAEMU bankalarının yüksek sermaye pozisyonlarına sahip olduklarını göstermektedir. 2007-2015 döneminde, ağırlıksız sermaye oranı, hem Türk hem de WAEMU bankalarının risk davranışlarını açıklamakta geçersizken, riske dayalı sermaye Türk bankalarının risk profilleri için risk göstergesi olarak algılanmaktadır. Yani yüksek riskli yatırımları olan Türk bankaları daha yüksek sermaye pozisyonlarına sahiptir. Ayrıca, 2007 yılından itibaren Türkiye'de düzenleyici standartlarda meydana gelen değişiklikler sermaye-risk ilişkisinin eğilimlerini etkilemektedir. Bununla birlikte, üyelik statüsündeki değişim sermaye pozisyonlarını etkilememekte, Türkiye'de bankaların risk alma davranışlarını azaltmaktadır. Son olarak, bulgular, bankaların spesifik özelliklerinin (büyüklük, kârlılık, likidite ve bilanço dışı faaliyetler) ve makroekonomik göstergelerin (enflasyon ve GSYİH büyümesi) sermaye düzenlemelerini ve banka risklerini de etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Following the development of the Basel Accords, posited as the benchmark regulatory standards in global banking system, investigations to examine the impact of capital requirements on bank risk-taking behaviors aroused a substantial interest. Indeed, despite a significant amount of research carried out, and since both theoretical and empirical findings yield mixed evidence, the debate is yet to be settled. Yet, the prior empirical investigations often failed to connect the issue to the type of the Basel Accords implemented. Since the implementation constraints of capital requirements may widely vary between BCBS member- and non-member BCBS countries, this dissertation aims to examine the capital-risk interrelationship in both Turkey and WAEMU banking systems through a comparative analysis. More specifically, the study compares the trends of the capital-risk relationship in Turkish banking industry to that of the WAEMU. It also gauges the impact of change in capital regulatory standards following the implementation of more stringent regulatory rules and changes in membership status on the capital-risk relationship. Using the three-stage least squares estimations in the framework of Simultaneous Equations Modelling as developed by Shrieves & Dahl (1992), the findings reveal a negative association between bank risk-taking behaviors and flat capital ratio (CAP) for the time span 2002-2006, implying that banks in Turkey and WAEMU with low risky assets portfolios hold high equity capital positions when subject to the Cooke ratio. In the period 2007-2015, the unweighted capital ratio was irrelevant to explain risk-behaviors for both Turkish and WAEMU's banks while risk-based capital ratio became a relevant indicator for risk profile of banks in Turkey, indicating that banks with higher level of risky investments hold higher capital positions. The study also confirms that changes in regulatory standards in Turkey from 2007 have affected the trends of capital-risk relationship. Yet, change in membership status does not affect capital positions but rather reduces risk-taking behaviors of banks in Turkey. Finally, the findings show that banks specific features (size, profitability, liquidity, and off-balance sheet activities) and macroeconomic indicators (inflation and GDP growth) also affect capital adjustments and bank risks.