Türkiye'de adalet hizmetleri talebinin belirleyicileri: Yaşam memnuniyeti yöntemi ile bir uygulama 2004-2012
The determinants of justile service demand in turkey: An application of life satisfaction methodology 2004-2012
  1. Tez No: 485450
  2. Yazar: SEVİLAY ECE GÜMÜŞ ÖZUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİDDİN BAĞDADİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşam memnuniyeti yöntemini kullanarak Türkiye'de yaşayan bireylerin bir tam kamusal mal olan adalete ilişkin tercih ve taleplerini etkileyebilecek sosyo-demografik ve sosyo-ekonomik özellikler ile beklenti gibi kişisel duygu ve düşüncelerin ortaya çıkarılması ve kamusal hizmet sunum performans algılarının tespit edilmesidir. Çalışmada adalet malının incelenmesinin sebepleri ise tüm bireylerin ortak tüketimine koşulması ve toplumdaki hiçbir bireyin bu malın sunumundan dışlanamaması nedeniyle toplumun genel kanılarını diğer mal ve hizmetlere göre daha iyi yansıtacağına inanılması, hiçbir şekilde özel sektörde muadili olmaması, bireysel değer yargılarıyla oldukça ilintili olması ve araştırma yapılan yıllar arasında adalet hizmetinin niteliğinin köklü bir değişime uğramamasıdır. Adalet malı üzerine gerek yerli gerekse yabancı literatürde detaylı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu tez çalışmasında 2004-2012 TÜİK Yaşam Memnuniyeti Anket verileri, ikili probit regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada yürütülen çoklu nesne incelemelerinde bireylerin yaşlarının ve medeni hallerinin adalet malının sunumuna yönelik memnuniyetleri üzerinde önemli bir etkisi olmadığı; gelir, cinsiyet, yaşanılan yer, eğitim ve geleceğe yönelik beklentilerinin ise oldukça önemli etkilerinin bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca bireylerin yasaların adil ve tarafsız uygulanmasına yönelik görüşleri ile mahkemeye başvurma durumlarının da sunum memnuniyetini etkilediği tespit edilmiştir. Genel olarak kentlerde yaşayan, eğitim ve gelir seviyesi yüksek bireylerin bahsi geçen malın sunumundan memnun olmadıkları görülmüştür. Türkiye için geleceğe yönelik beklentileri yüksek olan bireylerin adalet hizmetinin sunumundan daha memnun oldukları saptanmış, bireylerin hizmet sunum performansına yönelik algılarının kişisel özellikler ve malın sunumuna yönelik düşünceler tarafından belirlendiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to provide a detailed analysis of public goods and services within the framework of the life satisfaction method. The study thus aims to reveal the sociodemographic and economic components that result in individuals to demand judicial public goods and determine the perceptions of citizens regarding the delivery performance of public services in Turkey. The reasons of chosing justice as a public good in this study are because it is believed that justice carries some structural characteristics which reflect the society's perception as a whole, it is by no means equivalent in the private sector and it is closely related with individual value judgement. Also, composition of justice has not revolutionised between the years of research. There has been no detailed study found on justice by using life satisfaction method neither in Turkey nor in other countries. In order to achieve the objectives of this study, TURKSTAT Life Satisfaction Surveys conducted between 2004 and 2012 are analyzed with binary probit regression. The multi-object analysis made by means of binary probit regression method showed that while age and maritial status of indiviudals had no significiant effect on the provision satisfaction of justice; sex, residency, education and income level as well as expectations on future strongly affected the related satisfaction. Moreover, it was found that individuals' perception on fair and unbiased implementations of justice and court application status also had a strong impact upon provision satisfaction on justice. Overall, it was revealed that urbanized individuals who had high education level and income were not satisfied with the provision of aforementioned good. Along with this, it was identified that individuals with higher expectations of future for Turkey were more satisfied with the provision of justice, and it was deduced that service delivery perception of individuals were determined by personal characteristics and attitutes towards provision of goods.