Osmanlı arşiv belgelerinin ışığında Osmanlı-Meksika diplomatik ilişkileri (1864-1913)
The Ottoman-Mexican diplomatic relations in light of Ottoman archives documants (1864-1913)
  1. Tez No: 485460
  2. Yazar: KUTLU KAYIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısında gelişen küresel ticaretin ve bunu besleyen iş gücü göçünün dünya geneline yayılması nedeniyle, Osmanlı Devleti ve Meksika Devleti ticari ve diplomatik ilişki kurdular. Ortadoğu ticaretine katılmak için bu adımı ilk olarak Meksika attıysa da Osmanlılar vatandaşlarının bölgeye göçlerinin yoğunlaşması üzerine, onları korumak amaçlı Meksika Devleti ile diplomatik ilişkiler kurmaya çalıştı. I. Dünya savaşından hemen önce Osmanlılar, Meksika'nın da içinde olduğu önemli Latin Amerika ülkeleriyle konsolosluk protokolü imzalamışlardı. Bu tezin temel amacı tarihi seyir içinde gelişen bu ticari ve diplomatik ilişkinin nedenlerini sorgulamak ve mantığını anlamaya çalışmaktır. Tezin bu sayede Osmanlı Devleti ile bir Latin Amerika devletinin hangi sebeplerle iletişime geçtiğini de ortaya çıkaracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire and Mexico established the diplomatic and the commercial relations since the worldwide expansion of the developing global trade and the labor force migration that feeds this development in the second half of 19th century. Even though Mexico started this relationship with the reason of joining the trade of the Middle East, Ottoman Empire tried to have diplomatic relations with Mexico with the sense of protecting its' citizens due to their increased density of migration into the region. Just before the World War I, the Ottomans had signed the consular protocol with the leading Latin American countries including Mexico. The main aim of this thesis is to question the reasons and to understand the logic behind of these commercial and diplomatic relations in a chronological way. It is also thought that the thesis will reveal the reasons why Ottoman Empire and a Latin American country communicated.