Türkçede eklenti sorularının edimbilimsel ve konuşmaya ait özellikleri: Sınıf ortamı ve doğal ortam karşılaştırması
Pragmatic and conversational functions of tag questions in Turkish: comparison between natural speech and classroom setting
- Tez No: 485459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP DOYURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bağlayıcı bir tümce ve soru kısmından oluşan eklenti soruları, edimbilimsel bir araç olarak dilin kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır. Sözdizimsel özelliklerinin yanı sıra günlük dilde dil konuşucuları istenilen anlamı vermek için eklenti sorularının edimbilimsel özelliklerinden faydalanmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı Türkçedeki eklenti sorularının edimbilimsel özelliklerini, veri üzerinden doğal dilde ve sınıf ortamında kullanılan dilde belirlemek ve konuşma işlevlerini kapsamlı bir şekilde sınıflandırmaktır. Eklenti sorularının bu çalışma çerçevesinde belirlenen işlevleri nitel ve nicel olarak verilmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı, eklenti sorularının edimbilimsel işlevlerinin, bakışımsız (asimetrik) ilişkilerin bulunduğu ortamda nasıl kullanıldığını incelemektir. Böylece toplumdilbilimsel etkenlerden biri olan, konuşucunun konumu ve çevrenin eklenti sorusu kullanımına ne gibi etkilerde bulunduğu ortaya çıkartılabilir. Bu amaç doğrultusunda bakışımsız bir ilişkinin gözlemlenebileceği, sınıf ortamı incelenmiştir. Çalışmanın başka bir amacı da eklenti sorularının işlevler ve konuşma sırası özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Konuşma sırası bir konuşmada kimin konuştuğu ile ilgilidir. Biri konuşurken konuşmayı bitirip sözü bir diğer konuşmacıya vermesi, konuşma sırasının değiştiğini işaret eder. Bu geçişlerin eklenti sorularıyla yapılıp yapılmadığı, bu çalışmada incelenmiştir. Tüm bu amaçlar doğrultusunda, İlk olarak ODTÜ Ulusal Sözlü Derleminden ve araştırmacının ses kayıtlarından alınan konuşmalardaki eklenti soruları belirlenip, edimbilimsel özellikleri sınıflandırılmıştır. Daha sonra Ankara'da bulunan özel bir dil kursundaki sınıflardan alınan kayıtlar içindeki eklenti sorularının, sınıf ortamının özellikleri ve öğretmen-öğrenci arasındaki güç dengesi göz önünde bulundurularak, edimbilimsel özellikleri belirlenmiştir. Son olarak günlük dilde ve sınıf ortamında eklenti sorularının konuşma sırası özellikleri belirlenmiştir. Türkçede eklenti sorularının sekiz adet edimbilimsel işlevi belirlenmiş olup diğer dillerde yapılan araştırmalardan ve bulgulardan farklı olarak iki adet yeni işlev belirlenmiştir. Sınıf ortamında bu işlevlerin altıya indiği ve işlevler arasında güç dengesinden dolayı farklılıklar gözlemlenmiştir. Ayrıca sınıf ortamında bulunan eklenti sorularının bir kısmı doğal dilde bulunan eklenti sorularından farklılık göstermektedir. Bunun nedeni olarak sınıf ortamında öğretmen ve öğrenci arasında bulunan güç dengesi gösterilebilir. Doğal dilde kullanılan eklenti sorularının büyük bir kısmı konuşma sırasını diğer konuşucuya vermektedir. Sınıf ortamında da konuşma sırasını diğer konuşmacılara veren eklenti soruları gözlemlenmiştir. Konuşma sırası ile eklenti sorularının edimbilimsel işlevleri arasında doğrudan bir bağlantı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Involving an anchor and a tag, tag questions serve as pragmatic tools in a language. Apart from their syntactic features, in a more general sense, in natural speech speakers take advantage of their pragmatic properties to convey the intended meaning. The aim of this study is to develop a comprehensive description of tag questions and a classification of their conversational functions based on a dataset. These functions have been provided both qualitatively and quantitatively in the course of the study. This study also aims at investigating the use of tag questions in a different conversational setting in which asymmetric relationship between speakers is apparent. Hence, the effect of setting and speaker status (asymmetric relationship) which are major sociolinguistic variables, can be discussed to find out what kind of effect they have on the use of tag questions in Turkish. To this aim, classroom speech where status and asymmetry between speakers are clear, have been analysed. Another aim of the current study is to explore how different functions of tag questions construct turn-yielding in conversations according to the position of tag questions in the sentence. Turn in conversation is about who is speaking in a conversation. When somebody gives the turn to another speaker by stopping talking, the turn changes. These turn changes have been examined in this study to find out whether they are done with the help of tag questions or not. To this end, TQs have been identified in the conversations which have been extracted from METU Spoken Corpus and recordings done by the researchers. These tag questions have been classified according to their pragmatic functions. After the classification of tag questions in natural speech, the functions of tag questions which have been found in the conversations recorded in a private language academy in Ankara have been identified by considering asymmetric relationship between teacher and student. Lastly, in natural speech and classroom discourse, the turn features of tag questions have been identified. In Turkish natural speech, eight functions of tag questions two of which are different from the functions that have been specified in other languages, have been found. In classroom discourse, six functions two of which are totally different from Turkish natural speech have been observed due to asymmetric relationship between teacher and student. Majority of tag questions in Turkish natural speech give the turn to other speakers in a conversation. Likewise, some tag questions which give the turn to other speakers have been observed in classroom discourse. Between the turn features of TQs and pragmatic functions of TQs, a direct relationship has been observed.