Radyoloji tekniker/ teknisyenlerinin mesleki bilgi düzeyi ile depresyon arasındaki ilişki
The relationship between the depresion and professional knowledge level of radiology technicians
- Tez No: 485476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN OZAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma 2017 yılında İstanbul ilinde görev yapan, Radyoloji Tekniker ve Teknisyenlerine, gönüllülük esas alınarak uygulanmıştır. Araştırma örneklemine araştırmacı tarafından Radyoloji Çalışanları Mesleki Bilgi Anketi, Demografik bilgi soruları ve Minessota İş Doyum Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği sunulmuş ve katılımcılar kendileri doldurmuş, veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bilgi eksikliğinin belirsizlikle, belirsizliğin stresle, stresin depresyonla olan ilişkilerinin olmasından yola çıkılarak mesleki bilgi düzeyi ile depresyon arasında ilişkinin araştırıldığı bu çalışma sonucunda Beck Depresyon Ölçeği puanı ile Mesleki Bilgi arasında negatif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was applied to radiology technicians and technicians who worked in Istanbul province on the basis of volunteering in 2017. Demographic information questionnaire and Minessota Job Satisfaction Scale, Beck Depression Scale and Uncertainty Intolerance Questionnaire were presented by the researcher and analyzed by the SPSS program. The relationship between the level of professional knowledge and depression was investigated as a result of the lack of information, the uncertainty of stress, and the relationship of stress to depression. As a result of this study, a negative correlation was found between the Beck Depression Scale score and the Vocational Knowledge.