Temporal lob epilepsisi hastalarında dikkat eksikliği ve yürütücü işlevler
Attention problems and executive functions in patients with temporal lobe epilepsy
- Tez No: 485475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı, temporal lob epilepsisi tanısı almış yetişkin bireylerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve yürütücü işlevlerinin ilişkini incelemek olup sağ - sol temporal lob epilepsisi arasında dikkat eksikliği ve yürütücü işlevlerde oluşabilecek farklılığını incelemektir. Araştırmanın örneklemi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Polikliniğine başvuran Temporal Lob Epilepsi Tanısı Almış 30 katılımcı hastadan oluşmaktadır. Araştırma verileri; Araştırmacı tarafından oluşturulan ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Sürekli Performans Testi (SPT)'', ''Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS)'', ''Wisconsin Kart Sıralama Testi ( WKET)'', ''Iowa Kumar Testi'', ''Corsi Block Testi'' kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmada veriler SPSS For Windows 15.00 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek için Spearman Korelâsyon analizi ve hipotez testlerin uygulamasında non-parametrik test teknikleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları; Kart eşleme testi sonucunda hesaplanan perseveratif hata skoru ile sürekli performans testi, uzam testi, ıowa kumar testi ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu kendi bildirim ölçeği arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Çalışmamız sonucunda temporal lob epilepsi tanısı alan hastaların, sağ temporal lob ve sol temporal lob epilepsi şeklinde ayrıldığında ölçüm yapılan testlerin sonuçları açısından birbirinden anlamlı seviyede farklı olmadığı görülmüştür. Bir diğer bulgu ise; ilk nöbet yaşı erken dönemlere denk gelen hastaların, nöbet yaşı daha geç başlangıçlı hastalara kıyasla ıowa performanslarının daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the relationship between attention deficit hyperactivity disorder and executive function in adult patients with temporal lobe epilepsy and to investigate the difference can be occured in attention deficit and executive functions between right and left temporal lobe epilepsy. The sampling of the research has consisted of 30 patients who consulted to Cerrahpaşa Medical Faculty Neurology Polyclinic with Temporal Lobe Epilepsy. Research datas have collected by using“Personal Information Form”,“Continuous Performance Test (CPT)”,“Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS)”,“Wisconsin Card Sorting Test (WCST)”,“Iowa Gambling Test”and“Corsi Block Test”. The datas were analyzed by using the program SPSS For Windows 15.00. Spearman Correlation Analysis has implemented to determine the relationship levels between scales and non-parametric test techniques have been used on hypothesis tests application. Research findings; it is seen that there is no significant relation between the perseverative error score calculated as a result of card matching test and continuous performance test, Spatial test, ıowa gambling test, and own notification scale of attention deficit hyperactivity disorder. It was observed that patients who had a diagnosis of temporal lobe epilepsy did not differ significantly in terms of the results of the measurements performed when they separated as right temporal lobe and left temporal lobe epilepsy. Another finding is; patients with early onset seizures were found to have lower ıowa performances than patients with seizures later onset seizures.