Meme kanseri nedeni ile meme koruyucu cerrahi geçiren ve mastektomi geçiren kadınların, beden algısı ve cinsel doyum düzeylerinin karşılaştırılması
Examination of body image perception and sexual experiences of women treated with breast conserving surgery and mastectomy for breast carcinoma
- Tez No: 485478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, meme kanseri tanısı almış, meme koruyucu cerrahi ve mastektomi geçiren kadınların cinsel doyum, cinsel deneyim ve beden algısı değişkenlerini karşılaştırılmış, demografik ve klinik değişkenler ile incelemesi yapılmıştır. Araştırma için, bilgilendirilmiş onamları alınan, meme kanseri tanısı almış, mastektomi veya meme koruyucu cerrahi geçirmiş Hatay'da özel bir hastanenin Onkoloji Servisi'ndeki meme kanseri tanısı almış 100 kadının araştırmaya katılımı sağlanmıştır. Araştırma değişkenlerini ölçmek amacıyla, Demografik Bilgi Formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ve Beden İmajı Ölçeği Kullanılmıştır. Mastektomi geçiren 50 ve meme koruyucu cerrahi geçiren 50 kadının katıldığı çalışmada, demografik ve klinik değişkenler bakımından cinsel doyum ve cinsel deneyim değişkenlerini ölçen anketlerden alınan puanların ortalamalarında anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıştır. Eğitim düzeyi ve aile iletişimi değişkenleri bakımından cinsel doyum puanları anlamlı düzeyde farklı bulunmuştur. Bununla birlikte, meme kanseri cerrahi operasyon türü bakımından cinsel doyum ve cinsel deneyim puanları anlamlı düzeyde farklı bulunmuş, mastektomi geçiren kadınların cinsel doyum ve deneyim bakımından meme koruyucu cerrahi geçiren kadınlara göre şikayetlerinin anlamlı düzeyde daha fazla olduğu bulunmuştur. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişki incelendiğinde ise, beden imajı ve cinsel doyum alt boyutları arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, meme kanserinde cerrahi operasyonun türünün meme kanseri tanısı almış kadınların cinsel yaşamı ve beden v imajı üzerinde önemli olduğu ve bu doğrultuda tedavi sürecinde psikososyal ve psikoonkolojik müdahalelerinin etkin bir biçimde sağlanmasının gerekli olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, bulguların ülkede diğer onkoloji servislerinde tedavi gören meme kanseri vakaları ile farklı çalışmalar gerçekleştirilmesi bakımından katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between sexual experiences and body images of women treated with breast conserving surgery and mastectomy for breast carcinoma. For this research, 100 women diagnosed as having breast carcinoma and treated with surgical operations including breast conservation and mastectomy. In order to study the relationship among sexual experiences, sexual satisfaction, and body images of the women, surveys were provided after obtaining informed consents of the participants. Measurement instruments for analyzing research variables included“Demographic Information Form”,“Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale”,“Arizona Sexual Experiences Scale”, and“Body Image Scale”The study including 50 women treated with mastectomy and 50 women treated with breast conserving surgery, indicated results regarding the differences of the scores in terms of demographic and clinic variables. Education level and family support demonstrated significant differences in sexual satisfaction scores. Besides, women's scores in sexual satisfaction and sexual experiences were also found as significantly different in terms of the type of surgical treatment. Women treated with mastectomy reported significantly higher scores in higher, which means that their complaints regarding sexuality is higher than women treated with breast conserving surgery. In addition to these results, significant correlations were also found among research variables. Body image complaints and sexual satisfaction were found as negatively and significantly correlated. Based on the results of the study, psychosocial and psychooncological interventions are prominent for women with breast carcinoma in terms of facilitating vii well-being during the treatment process. Besides, the findings of the study can be also contributive in terms of guiding further research conducted with women in different oncology services in Turkey.