Kocaeli Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık personelinde anksiyete, depresyon ve tükenmişlik düzeyi
The level of anxiety, depression and burnout in Kocaeli University Medical Faculty, education and research hospital among medical personnel
  1. Tez No: 485488
  2. Yazar: FATMA RİDA ELGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ, DOÇ. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma hastanesi sağlık personelinde bazı demografik değişkenler yönünden anksiyete, depresyon ve tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların anksiyete, depresyon ve tükenmişlik düzeyleri ölçülmüş, bunların çeşitli sosyo-demografik değişkenlerle olan ilişkileri incelenmiştir. Araştırmaya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine mensup personeller arasından seçilen 50 tıpta uzmanlık öğrencisi, 50 intörn, 50 idari personel, 50 hemşire olmak üzere toplam 200 personel katılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla“Beck Anksiyete Ölçeği”“Beck Depresyon Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”uygulanmış ve araştırmacılar tarafından hazırlanan ''Sosyo-demografik Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 programı kullanılarak ki kare testi, varyans analizi (ANOVA) ve post hoc:TUKEY HSD uygulanmıştır. Depresyon düzeyleri incelendiğinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the level of anxiety, depression and burnout among medical personnel in Kocaeli University Medical Faculty, Education and Research Hospital in terms of certain variables. The relationship between the level of anxiety, depression and burnout and some variables such as gender, age, marital status, income state, educational background, working hours and whether any psychological treatment is exit or not. 200 medical personnel that were consist of 50 expertise students in medicine, 50 interns, 50 administrative personnel and 50 nurses from Kocaeli University Medical Faculty, Education and Research Hospital joined this research. In this study,“Beck Anxiety Scale”,“Beck Depression Scale”, and“Maslach Burnout Scale”was conducted for collecting data and“Socio-demographic Information Form”that was prepared by researches was used. The data was analyzed by using SPSS20.0 program; also ci-square test, analysis of variance (ANOVA) and post hoc: TUKEY HSD was applied. When depression levels were examined, no significant difference was found between groups (p>0.05).