Beyin tümörü ameliyatı olan hastaların hareket korkusu ile mobilizasyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between fear of movement and mobilization levels of patients with brain tumor surgery
- Tez No: 808302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KOÇAŞLI, DOÇ. DR. ERCAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Nursing, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, beyin tümörü ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrası hareket korkusu ile mobilizasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı tipteki araştırma Nisan-Ekim 2022 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde Beyin ve Sinir Cerrahisi kiliniğinde beyin tümörü nedeniyle ameliyat olmuş 80 hasta ile yapıldı. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Hasta Hareketlilik Ölçeği ve Gözlemci Hareketlilik Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler ile Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Bonferroni düzeltmesi gibi yöntemler kullanıldı. Hastaların %53,7'sinin kadın, yaş ortalamasının 46,78±15,71 (yıl) olduğu ve %58,7'sinin daha önce düşme öyküsü olmadığı ve %68,7'nin mobilizasyon sırasında düşmekten korkmadığı belirlendi. Hastaların 1.gün değerlendirilen Tampa Kinezyofobi Ölçeği değeri, 2., 3. ve 4. güne göre; 2.gün değeri ise 3. ve 4.gün değerlerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (ꭓ2=156,210; p=0,000). Hastaların Hasta Hareketlilik Ölçeği ve Gözlemci Hareketlilik Ölçeği değerleri arasında anlamlı farklılık saptandı. 1.gün değerleri, 2., 3. ve 4. gün değerlerine göre; 2. gün değerleri, 3. ve 4.gün değerlerine göre; 3. gün değeri ise 4. gün değerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (ꭓ2=162,920; p=0,000, ꭓ2=193,442; p=0,000). Daha önce düşme deneyimi yaşama ve düşme korkusu bulunma durumuna göre 1., 2., 3. ve 4.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to examine the relationship between fear of movement and mobilization levels in patients who had brain tumor surgery. This descriptive study was conducted with 80 patients who had undergone surgery for a brain tumor in the Neurosurgery clinics of Hacettepe University Medical Faculty Hospital and Ankara Bilkent City Hospital between April and October 2022. Data were collected using questionary form, Tampa Kinesiophobia Scale, Patient Mobility Scale, and Observer Mobility Scale. Frequency tables, descriptive statistics and methods such as Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Bonferroni correction were used in the analysis of the data. It was determined that 53.7% of the patients were female, the average age was 46.78±15.71 (years), 58.7% had no history of falling before, and 68.7% were not afraid of falling during mobilization. The Tampa Kinesiophobia Scale value of patients evaluated on the 1st day in comparison to the 2nd, 3rd and 4th days and also the 2nd day value in comparison to the 3rd and 4th day values was found to be significantly higher (ꭓ2=156.210; p=0.000). A significant difference was found between the values of the Patient Mobility Scale and the Observer Mobility Scale of the patients. 1st day values, in comparison to the 2nd, 3rd and 4th day values; 2nd day values, in comparison to 3rd and 4th day values; 3rd day value in comparison to the 4th day value was found to be significantly higher (ꭓ2=162,920; p=0,000, ꭓ2=193,442; p=0,000).