Ergenlerde duygu durum düzenleme becerileri, benlik saygısı, depresyon, anksiyete ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship among adolescents' emotion regulation skills, self-esteem, depression, anxiety and childhood traumas
  1. Tez No: 485490
  2. Yazar: BURAK ÇÖLLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK MELTEM TAŞDEMİR ERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma 12-18 yaş arası ergen bireylerin depresyon, anksiyete, benlik saygısı ve duygu durum düzenleme güçlüklerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, Şanlıurfa ili Siverek ilçesindeki El Cabir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşan 100 kişilik örneklem ile gerçekleştirilmiştir. Velilerinden alınan bilgilendirilmiş onam doğrultusunda, öğrenciler, araştırma değişkenlerini ölçmek için anketlere yanıt vermişlerdir. Öğrencilerin kişisel bilgilerinin ayrıca incelendiği çalışmada Sosyodemografik Bilgi Formu, depresyon düzeylerini ölçmek için Beck Depresyon Envanteri, anksiyete düzeylerini ölçmek için Beck Anksiyete Envanteri, benlik saygısı düzeylerini ölçmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, duygu durum düzenleme becerilerini ölçmek için Duygu Durum Düzenlemede Güçlükler ve çocukluk travmalarını ölçmek için Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği formları kullanılmıştır. Çalışmada, demografik değişkenler ve araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiyi ve araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiyi inceleyen istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, demografik değişkenlerin bazıları ile araştırma değişkenleri arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Kızların depresyon, anksiyete, düşük benlik saygısı ve duygu durum düzenlemede güçlükler puanı erkek öğrencilere göre daha yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte, geleceğe dair planları olmayan öğrencilerin duygu durum düzenleme güçlüğü, depresyon, çocukluk çağı travması puanlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, kendini yaralama ve intihar girişimi olduğunu bildiren öğrencilerin depresyon, anksiyete, duygu durum düzenlemede güçlük, çocukluk travması ve düşük benlik saygısının anlamlı düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişki incelendiğinde, depresyon düzeyi, benlik saygısı, anksiyete ve duygu durum düzenleme güçlüğü ile pozitif yönlü anlamlı ilişkili; anksiyete düzeyi ve düşük benlik saygısı pozitif yönlü anlamlı ilişkili; düşük benlik saygısı ve duygu durum düzenleme güçlüğü pozitif yönlü anlamlı ilişkili bulunmuştur. Katılımcıların depresyon düzeyi arttıkça benlik saygısı düzeyi düşmekte, anksiyete düzeyi ve duygu durum düzenleme güçlükleri artmaktadır. Bununla birlikte, anksiyete düzeyi yükseldikçe yüksek puanla saptanan düşük benlik saygısı ve duygu durum düzenleme güçlükleri artmaktadır. Benlik saygısı düzeyi düştükçe duygu durum düzenleme güçlükleri artmaktadır. Bu çalışma, ülkenin doğu kesimlerindeki sosyokültürel değişkenlere bağlı olarak ergen bireylerin psikososyal süreçlerine ilişkin önemli bilgiler sunmaktadır. Öğrencilere, söz konusu niteliklerine ilişkin doğru müdahalelerinin sağlanması ve bu çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda bölgedeki diğer şehirlerde karşılaştırma çalışması yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship among depression, anxiety, self-esteem, emotion regulation difficulties, and childhood traumas. Sample for this study was recruited from Şanlıurfa, Siverek including 100 high school students in El Cabir Vocational High School and Zübeyde Hanım Vocational High School for Girls. Participants filled the survey forms with their parents' informed consent for this study. Measurement instruments included sociodemographic information form to collect data about students personal information, Beck Depression Inventory for their depression levels, Beck Anxiety Inventory for their anxiety levels, Rosenberg Self-esteem Scale for the measurement of self-esteem levels, Difficulties in Emotion Regulation Scale for the measurement of emotion dysregulation, and Childhood Trauma Questionnaire for measuring levels of traumatic childhood experiences. Analyses were conducted by comparing demographic variables and research variables in accordance with research questions and hypotheses. Based on the results of the study, research variables were found as significantly different in terms of certain demographic variables. Female students reported significantly higher scores in depression, anxiety, low self-esteem, and emotion dysregulation. Additionally, students having no future plans also reported higher scores in emotion dysregulation, depression, and childhood trauma. Students reported self-injury and suicidal attempt also had higher scores in depression, emotion dysregulation, low self-esteem, and childhood traumas. The findings regarding the relationship among research variables indicated the depression were found as positively and significantly correlated with anxiety, low self-esteem, and emotion dysregulation. Anxiety levels were also found as positively and significantly correlated with low self-esteem. Low self-esteem and emotion dysregulation were also found as significantly and positively correlated. This study reflected critical details about psychosocial status of adolescents in the Eastern region of Turkey. With the findings of the study, certain preventive and protective programs might be implemented for well-being of the students. Also, further research may be need for comparison of different cities in different regions of the country.