Anne mutluluk düzeyi, duygu düzenleme becerisi ve algılanan ebeveyn stilinin ergen benlik düzenlemesine etkisi
The effects of maternal happiness level, emotion regulation skills and perceived parental style on adolescent self-regulation
- Tez No: 688508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı ebeveynlerin çocukların benlik düzenleme becerisi üzerindeki kritik rolüne dikkat çekmektir. Bu rolde ebeveynlik uygulamaları önemlidir. Demokratik ebeveynlik, duygu durumu anlamında çocuğa tutarlı davranışlar sergilemeyi barındırır. Bu anlamda sahip olunan duygu düzenleme becerisi, demokratik ebeveynlik uygulamalarını etkileyecektir. Bununla beraber ebeveynin duyguları, dolayısıyla mutluluğu çocuğunu yetiştirirken ona eşlik eder. Kısaca ifade etmek gerekirse ebeveynin mutluluğu, duygu düzenleme becerisi ve çocuk yetiştirme tutumu birbiri ile ilişkilidir. Aynı zincirin halkaları gibi görünen bu noktalar ışığında bir model öne sürülmüştür. Annenin duygu düzenleme becerisinin anne mutluluğu üzerindeki etkisi ve hem anne duygu düzenleme becerisinin hem de anne mutluluğunun ebeveyn stiline etkisi incelenmiştir. Ayrıca annenin duygu düzenleme becerisinin, mutluluk düzeyinin ve ebeveyn stilinin ayrı ayrı çocuğun benlik düzenleme becerisine etkisi incelenmiştir. Bununla birlikte bu değişkenler ergenlerin cinsiyetine göre karşılaştırılmıştır. Çalışmanın katılımcıları Konya'daki 11 ortaokuldan 400 anne ve onların ergen çocuklarıdır. Çalışmada önerilen model proses yöntemi ile test edilmiştir. Bununla beraber çalışma değişkenlerinin cinsiyete göre karşılaştırılması için T-testi uygulanmıştır. Analizler sonunda erkek öğrencilerin annelerinin duygu düzenleme puanları, kız öğrencilerin annelerinin duygu düzenleme puanlarından daha yüksek olduğu; diğer değişkenler olan, benlik düzenleme becerileri, anne ebeveyn tutumu ve mutluluk düzeyinin ise cinsiyete göre anlamlı farklılaşmadığı görülmüştür. Ayrıca önerilen çalışma modeli Zhao ve arkadaşlarının (2010) sınıflandırmasına göre tamamlayıcı aracılık (complementary mediation) modeline karşılık gelmektedir. Modelin sonucuna göre ise anne duygu düzenleme becerisi; anne ilgisini, anne mutluluk düzeyi aracılığıyla açıklamaktadır. Ayrıca anne mutluluk düzeyi; çocuk benlik düzenleme becerisini, anne ilgisi aracılığıyla açıklamaktadır. Son olarak çocuk benlik düzenleme becerisini diğer çalışma değişkenlerinin hepsi; yani annenin duygu düzenleme becerisi, anne mutluluk düzeyi ve annenin demokratik stili doğrudan etkilemektedir. Bu sonuçlara göre çalışmada önerilen model doğrulanmıştır. Bulgular yazın ışığında tartışılmış, çalışmanın sınırlılıklarından bahsedilmiş ve bu doğrultuda yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to draw attention to the role of parents on children's self-regulation skills. Parenting practices are important in this critical role. Democratic parenting involves displaying consistent behaviors to the child in terms of emotional state. In this sense, the ability to regulate emotion will affect democratic parenting practices. However, the feelings of the parents, and therefore their happiness, accompany the child while raising him/her. Briefly stated, parental happiness, emotion regulation skills and child-rearing attitudes are related to each other. A model has been proposed in the light of these points, which look like the links of the same chain. The effect of mother's emotion regulation skills on maternal happiness and the effect of both maternal emotion regulation skills and maternal happiness on parenting style were examined. In addition, the effects of the mother's emotion regulation skills, happiness level and parental style on the child's self-regulation skills were examined separately. However, these variables were compared according to the gender of the adolescents. The participants of the study are 400 mothers and their adolescent children from 11 secondary schools in Konya. The model proposed in the study was tested with the process method. In addition, T-test was applied to compare the research variables by gender. At the end of the analysis, it was seen that the emotional regulation scores of the mothers of the male students were higher than the emotional regulation scores of the mothers of the female students; self-regulation skills, mother-parent attitude and happiness level, which are other variables, did not differ significantly according to gender. In addition, the proposed study model corresponds to the complementary mediation model according to the classification of Zhao et al. (2010). According to the results of the model, the mother's emotion regulation skill, explains maternal interest through maternal happiness level. In addition, maternal happiness level explains child self-regulation skills through maternal interest. Lastly, all other study variables directly affect children's self-regulation skills; that is, mother's emotion regulation ability, mother's happiness level, and mother's democratic style. According to these results, the proposed model in the study was confirmed. The findings were discussed in the light of the literature, the limitations of the study were mentioned, and suggestions were presented for the studies to be done in this direction.