Panik bozukluk tanısı olan bireylerde çocukluk çağı travması ve otomatik düşünceler ilişkisi
Relationship between childhood trauma and automatic thoughts in individuals who have panic disorder diagnosis
  1. Tez No: 485545
  2. Yazar: GUNEL İSGANDARLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRİM SUNGU TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Panik Bozukluk Tanısı Alan Bireylerde Çocukluk Çağı Travması ve Otomatik Düşünceler İlişkisi" adlı bu çalışma, panik bozukluğu olan bireylerin ve sağlıklı gönüllülerin çocukluk çağı travmalarını ve otomatik düşüncelerini irdeleyerek ikidurum arasında ilinti bulmayı hedeflemiş psikolojik bir çalışmadır. Çalışmanın etik kurulunda onaylanan amacına göre tez, panik bozukluk tanısı alanbireylerin çocukluk çağı travmaları, bilişsel etkileri ve otomatik düşünceleriarasındaki ilişkiyi değerlendirmiş ve konu hakkında çeşitli literatür taramalarına yervererek psikoloji alanında önemli bir çalışmaya imza atmıştır. Konu hakkındaki literatür taramalarının eksik olmasından ötürü bu çalışma, konusubakımından diğer çalışmalar için bir yol göstericidir. Literatür taramasına destek ise,çeşitli psikolojik ölçeklerin uygulanmasıyla sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Relationship Between Childhood Trauma and Automatic Thoughts ın Individuals Who Have Panic Dısorder Diagnosis "named thesis is a psychological study aiming to find out the relation between twosituations by examining the childhood tramps and automatic thoughts of theindividuals on panic disorder.According to the purpose of the study's ethics committee, the thesis evaluated therelationship between childhood traumas, cognitive influences and autonomicthinking of individuals who have panic disorder, and mark an important work in thefield of psychology.Due to the lack of literature searches on the subject, this study became a guide forother studies in the subject. Literature support is provided through the application ofvarious psychological scales