Yetişkinlerde mutluluğun merhamet ve saldırganlıkla ilişkisinin incelenmesi
Investigation on the relationship between happeness and holiday in adults
- Tez No: 485544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada mutluluğun merhamet ve saldırganlık kavramları ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu gönüllülük onayı alınmış random olarak seçilmiş 345 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın değişkenlerini ölçmek amacıyla Oxford Mutluluk Ölçeği, Buss Perry Saldırganlık Ölçeği ve Merhamet ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Oxford Mutluluk Ölçeği puanları kadınlarda erkeklere nazaran daha yüksek çıkmıştır. Merhamet ölçeği toplam puanları her iki cinsiyette de benzer şekilde ölçülmüştür. Bekarların mutluluk düzeyleri evlilerden daha yüksek, saldırganlık ölçeği toplam puanı evlilerde daha yüksek, merhamet ölçeği puanlarında ise medeni durum açısından anlamlı bir farklılaşma oluşmamıştır. Çocuk sahibi olma değişkenine göre örneklem grubunun çocuk sahibi olmayanların mutluluk ölçeği puanı yüksek, çocuk sahibi olanların saldırganlık puanları yüksek, merhamet ölçeği puanlarında ise anlamlı bir fak bulunmamıştır. Yaş değişkenine göre mutluluk ölçeği puanı 18-30 yaş arasında anlamlı gerçekleştiği, saldırganlık puanı 41 yaş ve üzeri kişilerde yükseldiği, merhamet puanının ise yaş değişkeni ile belirleyiciliğinin olmadığı belirlenmiştir. Oxford mutluluk ölçeği puanı, saldırganlık ölçeği puanı ve merhamet ölçeği puanı öğrenim düzeyi değişkenine göre anlamlı bulunmamıştır. Mutluluk düzeyi ile Saldırganlık düzeyi alt boyutları arasındaki ilişkiye yönelik analizlerde, mutluluk puanları ile saldırganlık ölçeği alt puanları arasında negatif ve yüksek bir ilişkiye rastlanmıştır. Mutluluk arttıkça saldırganlık düşmekte ya da mutluluk düştükçe saldırganlık artmaktadır. Araştırmanın mutluluk düzeyinin merhamet ve saldırganlıkla ilişkisi amacına yönelik yapılan analizlerde de ilişkili sonuçlar elde edilmiştir. Mutluluk puanları ile merhamet ölçeğinin toplam puanları arasında pozitif ve yüksek bir ilişkiye rastlanmıştır. Ortaya çıkan bu sonuçlara göre mutluluk arttıkça merhamet toplam puanının yanı sıra sevecenlik, paylaşım ve bilinçli farkındalık artmakta, umursamazlık, bağlantısızlık ve ilişki kesme gibi negatif durumlarda azalmaktadır. Bu sonuçtan hareketle mutlu olan bireylerin merhamet düzeyleri yüksek olduğu çevrelerinde yaşadıkları durumlara karşı daha duyarlı tepkiler gösterdikleri söylenebilir . Anahtar kelimeler; mutluluk, saldırganlık, merhamet
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between happiness, mercy, and aggression is examined. The sample group of the study consisted of 345 randomly selected volunteers. The Oxford Happiness Scale, the Buss-Perry Aggression Scale, and the Compassion Scale were used to measure the variables of the study. As a result, the Oxford Happiness Scale scores were higher in women than in men. Compassion scale total scores were measured similarly for both genders. The happiness level of the singles was higher than the married ones, the total score of the aggression scale was higher in the married women and the marital status in the mercy scale scores did not change significantly. According to the variable of having children, the sample group had a high score of happiness scale for those who did not have children, a high aggression score for those who had children, and no significant difference for scores of compassion scale. According to the age variable, it was determined that the happiness scale score was significant between the ages of 18-30, the aggression score rose in the age of 41 and above, and the mercy score was not a decisive factor with age variation. Oxford score of happiness scale, the score of aggression scale and score of mercy scale were not found to be statistically significant. In the analysis of the relationship between happiness level and aggression level sub-dimensions, there was a negative and high relation between happiness scores and aggression scale subscales. As happiness increases, aggressiveness decreases, or happiness decreases, aggressiveness increases. Relevant results have also been obtained in analyses of the level of happiness of the research in relation to compassion and aggression. There was a positive and high association between happiness scores and total points of the mercy scale. According to these results, as the happiness increases, the compassion total score, as well as compassion, sharing, and conscious awareness increase, decreasing in negative situations such as indifference, and disconnection. It can be said that happy individuals who are motivated by this result show more sensitive reactions to the situations they live in when their compassion levels are high. Key words; Happiness, Aggression, Mercy