Edebi spor yazarlığının öncüleri'nden ' İslam Çupi' ve spor yazarlığı üzerine bir çalışma
One of the first literary sports writer 'İslam Çupi' and a study on sports authoring
- Tez No: 485576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Futbol, Dünya'da ve Türkiye'de 20. ve 21. yüzyılda kitleleri peşinden sürükleyen, spor alanını hegemonyası altına alan, her geçen gün gelişen yapısıyla küresel bir endüstri haline dönüşen çağın en önem verilen fenomenlerinden biridir. Medya, sporun(futbolun) kitlelere ulaşmasındaki başat unsurdur. Spor gazeteciliği ise, birbirinden beslenen iki olgunun birleştiği bir alandır. İnsanlar tarafından büyük ilgiyle takip edilen bu alan sayesinde, günümüzde spor gazeteciliği ve yazarlığı da gittikçe etkisini artırmaktadır. Buna rağmen ülkemizde özgün bir yazına sahip, yazılarında edebi bir dil kullanan, nezaket sahibi spor yazarı görmek neredeyse imkansızdır. Türkiye'de spor yazarlığının dilinin kabalaştığı, yalnızca tuttuğu takımın amigosu gibi davranan köşe sahiplerinin çoğaldığı, eski hakem, futbolcu, sanatçı vb. özellikleri nedeniyle spor (futbol) yazarı olarak adlandırılan kişilerin arttığı bir ortam dikkati çekmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, nezaket ve zarafet içeren edebi dille yazdığı yazılarıyla, eğretilemeleriyle dikkat çeken usta yazar İslam Çupi'nin üslubunu, hangi konu ve takımlar üzerine yoğunlaştığını ve yazıları çerçevesinde ülkemizde spor yazarlığının gelişim ve değişimini ortaya koymaktır. Aynı zamanda Çupi'nin yazıları ve tarzının hatırlanmasını sağlamak ve alana özgün bir çalışma sunabilmektir.
Özet (Çeviri)
Football is one of the greatest phenomena in the world which has mass audiences and in increasingly got popular during the the 20th and 21st centuries both in Turkey and World wide. Sports has become a global industry with its developing structures. Sports (soccer), media is the dominant factor reach the audiences. On the other hand Sports journalism is a field that connected to football and media, which is followed by the people who shows a great interest to this field (area). Recently sports journalist and sport reporters are increasingly gaining importance. Despite this, in our country, it is impossible to come across a sports reporter who has his unique writing skills. The sports journalism language in Turkey is rough and sports writers behave like the amigos of the team that they support, because most of the sports columnists are former referee, football player or artist etc. For this reason, the purpose of this paper is to reveal the developments and changes in sports writings in Turkey. In this context the workings of professional writer Mr. Çupi, draw attention to his literary style courtesy and grace. At the same time, the purpose of this study is to remind writings and personal style of Mr. Çupi, also present an original work in the study field of sports writing.