Stockholm Ticaret Odası tahkim kuralları
Arbitration rules of the StockholmCchamber of Commerce
  1. Tez No: 485577
  2. Yazar: DENİZ YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmanın amacı, Stockholm Ticaret Odası (SCC) Tahkim Enstitüsü'nün yapısı, tarihçesi, tahkim kuralları, milletlerarası tahkim uygulamalarındaki rolünü incelemektir. Tezin ilk bölümünde tahkim kavramı ve SCC Tahkim Enstitüsü gibi uluslararası tahkimde önemli bir yeri olan tahkim merkezleri hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. 2017 yılında revize edilen SCC Tahkim Kuralları ile birlikte; SCC Tahkim Enstitüsü tarafından yürütülen tahkimlerde başvurulan Hızlandırılmış Tahkim Kuralları, UNCITRAL Kurallları da incelenmiştir. 1917'de kurulan SCC Tahkim Enstitüsü, doğu-batı bloğu arasındaki uyuşmazlıklar, Enerji Şartı Anlaşması ve yatırım tahkimleri bakımından tahkim müessesinde etkin bir tahkim merkezi olmuştur. Bu nedenle, tezde SCC Tahkim Enstiüsü'nün, İsveç, Türkiye ve uluslararası tahkim bakımından önem taşıyan yönleri belirtilmiştir. Ayrıca tezin son bölümünde, hakem kararı sonrası süreç olan tanıma ve tenfiz ile, konuya ilişkin hakem kararlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the master thesis study is to examine the Stockholm Chamber of Commerce (SCC) Arbitration Rules and its organisation and history as well as the importance of the Arbitration Institute of SCC in international arbitration practice. The first part of the thesis consists of general information about the concept of arbitration and information about other noteworthy international arbitration institutes similar to the Arbitration Institute of SCC. In addition to SCC Arbitration Rules revised in 2017, Expedited Arbitration Rules and UNCITRAL Rules conducted by the Arbitration Institute of SCC have been examined.The Arbitration Institute of SSC, which was founded in 1917, became an effective arbitration institute dealing with conflicts between east-west block, Energy Charter Treaty and investment arbitrations. Therefore, the importance of the Arbitration Institute of SCC is indicated in terms of Sweden, Turkey and international arbitration.The recognition and enforcement process after arbitral awards and related arbitral awards is also mentioned in the last part of the thesis.