Gençlik turizmi çalışmalarının bibliyometrik analiz tekniği ile incelenmesi
Bibliometric analysis of youth tourism studies
- Tez No: 716462
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Dünya nüfusunun artmasına paralel olarak genç nüfus sayısı da artış göstermektedir. Genç nüfus, doğası gereği daha fazla seyahat etmeye ve yeni yerler keşfetmeye isteklidir. Turizm hareketliliğinde aktif bir rol oynamaları genç bireyleri oldukça önemli bir konu haline getirmekte ve önemini giderek arttırmaktadır. Gençlik turizminin birçok olumlu özelliğe sahip olması çok daha önceki yıllarda yapılan çalışmalara konu olmasını sağlasa da hala gelecekteki araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Gençlik turizmi alanının etkin bir şekilde ilerleyebilmesi için günümüze kadar yapılan çalışmaların yapısını anlamaya çalışmak önemlidir. Bu nedenle çalışmanın amacı bibliyometrik analiz yöntemiyle gençlik turizmi alanında bilimsel üretimin gelişimini değerlendirmek ve gençlik turizmi çalışmalarının yapısını haritalandırmaktır. Belirlenen amaç doğrultusunda Scopus ve Web of Science veri tabanlarından elde edilen gençlik turizmi konulu çalışmalara ait bibliyometrik veriler, VOSviewer görselleştirme programı aracılığıyla çeşitli bibliyometrik analizlere tabi tutulmuş ve haritalandırılmıştır. Analiz sonucunda, günümüze kadar yapılan çalışmaların yıl bazında 100'ün üzerine çıkamamış olduğu ve en üretken yazarın 7 yayına sahip olması nedeniyle üretkenliğin düşük olduğu, yapılan çalışmaların ise çoğunlukla makale türünde ve İngilizce olarak yazıldığı tespit edilmiştir. En fazla yayına sahip araştırma alanı sosyal bilimler, konu kategorisi ise konaklama, dinlenme ve spor turizmidir. Yayın aracı olarak en fazla tercih edilen kaynak ise dergilerdir. Alanda en önemli derginin Annals of Tourism Research olduğu belirlenmiştir. İlgili alanda en etkili yazarların Erik Cohen ve Sebastien Tutenges ayrıca Sebastien Tutenges'ın en üretken yazar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya alanın gelişimine en fazla katkı sağlayan ülke konumundadır. Buna ek olarak Rusya'nın en üretken dergiyi ve kurumu içinde barındırması bu alanda Rusya'nın da göz ardı edilemeyecek bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Hong Kong Politeknik Üniversitesinin alanla ilişkisi ve üretkenliği ile öne çıktığı gürülmektedir. Alanda yazar, kurum ve ülkeler arasındaki iş birliği ağının düşük olduğu sonucuna ulaşılırken çalışmalara en fazla destek sağlayan kurumun Avrupa Komisyonu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak alan üzerine daha fazla çalışılması ve dağınık bir yapı oluşturmak yerine daha fazla iş birliği içerisinde bulunulması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increase in the world population, the number of young population is also increasing. The young people has natural motivation to travel more and discover new destinations. The fact that they play an active role in tourism activity makes young individuals a very important subject and it is getting more important day by day. Although the advantages of youth tourism has made it the subject of many studies, new studies are needed in the future. In order for the youth tourism field to progress effectively, it is important to try to understand the structure of the studies carried out until today. For this reason, the purpose of the study is to evaluate the development of scientific production in the field of youth tourism with the bibliometric analysis method and to map the structure of youth tourism studies. In line with the stated purpose, bibliometric datas which belongs to the studies from Scopus and Web of Science databases on youth tourism has been analyzed and mapped through the VOSviewer visualization program. As a result of the analysis, it was found that the number of studies conducted up to now has not reached more than 100 on a year-by-year basis and that productivity is low due to the fact that the most productive author has 7 publications, while the studies conducted are mostly written in the type of article and in English. The research field with the most publications is social sciences, and the subject category is hospitality leisure sport tourism. Magazines are the most preferred source as a publishing tool. It has been determined that the most important journal in the field is Annals of Tourism Research. It has been concluded that the most influential authors in the relevant field are Erik Cohen and Sebastien Tutenges, and that Sebastien Tutenges is the most prolific writer. The United States and Australia are the countries that have contributed the most to the development of the field. In addition, the fact that Russia has the most productive magazine and institution in it shows that Russia also has an importance in this field that cannot be ignored. It is seen that the Hong Kong Polytechnic University stands out with its relationship with the field and its productivity. It has been concluded that the network of cooperation between the author, the institution and the countries in the field is low, it has been concluded that the institution that provides the most support for the studies is the European Commission. In general, it has been concluded that more work should be done on the field and more cooperation should be done instead of creating a messy structure.