Zafer ve Ulus gazetelerinde yer alan tefrika romanlarda siyasal kimlik inşası (Batıcılık, antikomünizm, antifaşizm)
Political identity construction (Occidentalism, anti-communism, anti-fascism) in novel-feuilletons that published in Zafer and Ulus newspapers
  1. Tez No: 485584
  2. Yazar: ÖZGE CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada tefrika romanların ideolojik boyutu üzerinde durulmuş ve Ulus ve Zafer Gazetelerinde 1945-1960 yılları arasında yayımlanan tefrika romanlardaki, Batıcılık, antikomünizm ve antifaşizm inşaları incelenmiştir. Edebi romanların günlük gazetelerde sıralı bir biçimde yayımlanan şekli olan tefrika romanlar edebiyat ve basın arasında bir köprü görevi üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı da tefrika romanlar ile gazeteler arasındaki ideolojik etkileşimi ortaya koymak, gazetelerin yayımladıkları tefrika romanlar ile yayın politikaları arasında bir benzerlik olup olmadığını incelemek ve yayımlanan tefrika romanları dönemin ideolojik seyri ile bir benzerlik taşıyıp taşımadığını analiz etmektir. Tefrika romanlara yönelik yapılan çalışmalar az sayıdadır ve genel itibariyle tek yazar-tek konu çerçevesinde sınırlı kalmaktadır. Tefrika romanlar ile ideoloji arasındaki ilişkiyi ortaya koyacak olması ve tefrika romanların 1950'li yıllarda Ulus ve Zafer Gazetelerindeki konumunu açıklayacak olması nedeniyle bu çalışma önem kazanmaktadır ve literatüre katkı sağlayacaktır. Yapılan çalışmayla 172 roman incelenmiş ve elde edilen bulgular John B. Thompson'un ideolojinin işleyiş kiplerine göre metin analizi yöntemi ile irdelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre Ulus ve Zafer Gazetelerinde 1945-1960 yılları arasında yayımlanan tefrika romanlarda siyasal kimlik inşalarının yer aldığı, bu iki gazetenin tefrika romanları yayımlarken kendi ideolojik konumlarını göz önünde bulundurdukları ve her iki gazetede yayımlanan tefrika romanların da Batıcılık, antikomünizm ve antifaşizm ideolojilerine yönelik benzer tutum içerisinde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, ideological dimension of novel-feuilletons is discoursed and political identity constructions (about occidentalism, anti-communism and anti-fascism) in novel-feuilletons which were published in Ulus and Zafer Newspapers between 1945-1960 are examined. Roman-feuilletons, which are published serially on dailys newspapers, take on a bridge duty between litareture and press. Aim of this study is to reveal the ideological interaction between novel-feuilletons and newspapers, to examine if there is a similarity between the novel-feuilletons that published in newspapers and publishing policy of these newspapers and to analyse if these novel feuilletons have some similarities with the ideological process of the era. Studies about novel-feuilletons are remarkable and they are generally limited with single subject/writer. The study gain importance because of revealing the connection between novel-feuilletons and ideology and explaining the novel-feuilletons' position in Ulus and Zafer Newspapers by 1950's and it will contribute to the literature. With this study 172 novels are examined and obtained findings are scrutinized with textual anaysis according to John B. Thompson's working modes of ideology. Up to the results obtained, it is seen that there are political identity constructions in the novel-feuilletons that published in Ulus and Zafer Newspapers between 1945-1960, these two newspapers consider their own ideological positions while publishing novel-feuilletons and the novel-feuilletons, which were published in both newspapers, are in similar manners aimed at the ideologies of occidentalism, anti-communism and anti-fascism.