Hıristiyan tasvir sanatında Jan Van Eyck
Jan Van Eyck in the art of christian depiction
  1. Tez No: 485587
  2. Yazar: MELİKE KIRÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Jan Van Eyck, Flaman resim sanatının en önde gelen ressamlarından birisidir. 1395-1441 tarihleri arasında yaşamış olan sanatçının, hayatı ile ilgili elimizde fazla bir bilgi yoktur.Hıristiyan Tasvir Sanatında Jan Van Eyck, adlı çalışmamızda sanatçının ulaşabildiğimiz 40 adet eseri Panofsky metodolojisi ölçeğinde incelenmiştir. Ressam, ağırlıklı olarak dini ikonografi yanı sıra profan tema ve portre ile ilgili konularda da çalışmalarda bulunmuştur. Gotik dönem resim özelliklerini bünyesinde barındıran sanatçı, derinlik algısı, manzara tasviri, yağlı boya kullanımı ve muhteşem gözlem yeteneği ile yeni sanat anlayışı olan Rönesans'a zemin oluşturmuştur. Ressam, portre sanatına yeni bir soluk getirmiştir. Portrelerinde üç çeyrek kuralını kullanmıştır ve aşırı bir gerçekçilikle figürlerini karakterize bir şekilde resmetmiştir. Resmin dinin emrinde olduğu bir çağda janr resimler yapmaya başlamıştır. Bu eserlerin bazılarında ise simgeselciliğini kullanarak dini ögeleri, resmin içerisine yerleştirmiştir. Eserlerinde hem farklı yaklaşımlar hem geleneksellik bir aradadır. Kendinden sonraki sanat anlayışını ve sanatçıları etkilemiştir. Flaman resim sanatı Jan Van Eyck ile başlamamıştır ancak onunla birlikte büyük bir ün kazanmış ve etkin hale gelmiştir. Ressam kendinden sonraki sanatçıları üslup özellikleri bakımından büyük ölçüde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Jan Van Eyck is one of the most prominent Flaman painter in the world. But there is not that much information for our artist which lived between (1395-1441). Under the topic of Jan Van Eyck in the art of Christian depiction founded 40 pieces of work reviewed on the Panofsky methology scale. The artist mainly worked on regilious basis, on the other hand he worked on profane and portrait also.Gothic period, which features a Picture of the artist, as leading the Renaissance with the depth perception, landscape, the technique of using oil painting and the perfect observation talent. The artist brought a deep breath to the new portrait art with these techniques. İn his portraits he used his three quarters scale and he characterised his figures like a real human beings. He made some genre works in an age when the picture was in the hands of the religious. İn some of these works by using emblematic he integrated some religious symbols into his paintings. He had different approaches and religious properties in the works at the same time. And he affected the next art genre and the artist after his period of working. The Flaman painting art didn't start with him but it has gained a reputation with him and became active. And he affected the measures and scales in terms of stylistic features for the new genaration artists.