Geleneksel reklamcılıktan dijital reklamcılığa geçiş, sosyal medya reklamcılığı ve ortaya çıkan sorunlar
Transition from traditional advertising to digital advertising, social media advertising and its problems
  1. Tez No: 485586
  2. Yazar: AHMET KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İçerisinde bulunduğumuz bilişim çağı ile birlikte iletişim teknolojileri hızlı bir şekilde değişime uğramış, geleneksel medya araçlarının yerini interaktif özelliklere sahip yeni iletişim araçları almaya başlamıştır. Genel anlamda yeni medya, dijital medya, çevrimiçi medya olarak da adlandırılan bu iletişim platformları bilgiyi çok hızlı bir şekilde yayabilme özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Gündelik hayatta önemli bir yere sahip olan bu iletişim platformları insanların sadece yaşam tarzını değiştirmekte kalmamış, bunun yanında reklamcılık sektörüne de büyük yenilikler kazandırmıştır. Bu tez çalışmasında, geleneksel reklam ve dijital reklam yatırımlarının yıllara göre değişimi, bu değişimin ortaya çıkarmış olduğu idarî (denetleme), vergi, hukukî meseleler, kişilik hakları ihlâli, çocuk, genç ve kadınların kullanımı, istenmeyen reklamlar, genel ahlâka aykırı reklamlar, haksız rekabete yol açan reklamlar, örtülü reklamlar, bilinçaltı reklamlar gibi sorun teşkil eden konular etraflıca ortaya konulmuş; ayrıca sosyal medya reklamları üzerinde de durulmuştur. Bunun yanında, ortaya çıkan bu sorunların düzeltilmesi için çeşitli tavsiyeler getirilmiş ve eleştiriler yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, geleneksel reklam mecralarının kısmen eski önemini yitirdiği, dijital mecraların özellikle de sosyal medyanın artık en popüler reklam mecrası olduğu anlaşılmıştır. Bu değişimlerin ise birçok sorunu beraberinde getirdiği, bu sorunların ortaya çıkmasındaki en büyük nedenin ise mevzuattaki eksikliklerden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the age of information we have in it, communication technologies have quickly changed and new media tools with interactive features have begun to take over traditional media tools. These communication platforms, also referred to as new media, digital media, and online media in general terms, come to the forefront with the ability to spread information very quickly. These communication platforms, which have an important place in everyday life, have not only changed people's lifestyle, but also brought great innovations to the advertising industry. In this thesis, the changes of the traditional advertising and digital advertising investments according to the years, the administrative, auditing, tax, legal issues, violation of personality rights, child, young and women use, unwanted advertisements, anti-moral advertising, problematic issues such as leading advertisements, implicit advertisements, subliminal advertisements have been extensively put forward; also focused on social media ads. In addition, various recommendations and corrections have been made to correct these problems. As a result of the work, digital areas, where traditional advertising circles have lost their former significance; especially social media is now the most popular advertising space. These changes brought together many problems and the main reason for the emergence of these problems was the result of lack of legislation.