Yahudi ve İslam kaynaklarına göre İlyâs Peygamber
Elijah in the jewish and Islamic literature
- Tez No: 485659
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Kitâb-ı Mukaddes'te zikredilen büyük peygamberlerden biri olan İlyâs'ın Yahudi ve İslam literatüründe nasıl ele alındığını içermektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş kısmında çalışmanın konusu, amacı, önemi, yöntem ve kaynakları ele alınmıştır. İkinci bölümde Yahudi kaynaklarına göre İlyâs peygamberin adı, şeceresi, fiziksel görünümü, tarihsel dönemi, Musa ve Hızır ile ilişkisi, Ba'l inancı ve mucizeleri gibi konulara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise İslami kaynaklara göre İlyâs peygamberin adı, şeceresi, şemaili, tarihsel dönemi, Hz. Peygamber ve Hızır ile ilişkisi gibi konulara değinilmiştir. Sonuç kısmında ise İsa ve Musa'ya nisbet edilen bazı nitelik ve mucizelerin İlyâs peygambere de nisbet edildiğine ulaşılmıştır. Ayrıca yapılan kıyaslamalar ile İlyâs'ın Elyesa ve Hızır şahsiyetleri ile aynı olup olmadığı tartışmaları açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consists of Elijah, one of the most important prophets in the holy scripture and how it is dealt with in the Jewish and Islamic literature. This study consists of three chapters. In the first chapter or in the introduction, we presented the subject, the literary survey, the significance, the method and the sources of the thesis. In the second chapter, we presented the name of Elijah, his stemma, his appearance and his historical term. In this chapter we also talked about the relation Elijah and Moses, Elijah and Khidr, Ba'l and the miracles of Elijah. In the third chapter we presented the name of Elijah, his stemma, his appearance and relation of Elijah-Muhammad according to the Islamic sources. As a result of this chapter, we concluded that the miracles dealt with Jesus and Moses are referenced to Elijah. Furthermore, comparisons were made to clarify whether Elijah is identical to Elisha and Khidr.