İlkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerinin incelenmesi
Investigation on the classroom management skills of the teachers working in the primary schools
- Tez No: 485668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER SENCER ÖZSEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerinin bazı değişkenlere (cinsiyet, kıdem, çocuk sahibi olma-olmama, sınıf düzeyi, mezun olunan okul türü) göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 eğitim öğretim yılında Adana ili merkez ilçelerinden (Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ve Çukurova) her merkez ilçeden 6'şar ilkokul olmak üzere toplam 24 ilkokulda görev yapan 571 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanıp uzman görüşüne sunulduktan sonra oluşturulan Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği (SYBÖ) ile toplanmıştır. SYBÖ tamamı olumlu toplam 21 maddeden oluşmaktadır. Ölçek her zaman ile hiçbir zaman arasında yanıtlanan 5'li likert derecelendirmeye sahiptir. Yapılan açımlayıcı faktör analizinden sonra 4 alt boyutlu bir ölçek elde edilmiştir. Hazırlanan SYBÖ 571 sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Ölçeğe verilen cevapların ve demografik değişkenlerin yüzde ve frekansları çıkarılmıştır. Bunun dışında verilerin analizinde, normal dağılım göstermeyen gruplar için parametrik olmayan Mann Whitney U-testi ve Kruskal Wallis H-testi, normal dağılım gösteren gruplar için ise bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Varyans analizi sonucu anlamlı farklılığın elde edildiği durumlarda farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu saptamak amacıyla LSD çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS for Windows sürüm 17.0 yardımıyla istatistiksel teknikler kullanılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre sınıf yönetimi becerilerinin cinsiyete göre“Sınıfın Fiziksel Düzeni”ve“Etkili İletişim”alt boyutlarında kadın öğretmenler lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin okuttukları sınıf düzeyine göre“Zaman ve Öğretimin Yönetimi”,“Davranış Yönetimi”alt boyutlarında ve“Sınıf Yönetimi Becerileri Toplam Puanlarında”2. sınıfı okutan öğretmenler lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Mesleki kıdem, çocuk sahibi olma-olmama ve en son mezun olunan okul türü değişkenleri açısından ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate that classroom management skills of primary school teachers depend on some significant factors (gender, experience, having/not having children, level of the class, type of the graduated degree) or not. Descriptive survey method was used in the study. Working group of the study consisted of 571 primary school teachers that work in 24 primary schools from Adana Province's central districts (Seyhan, Yüreğir, Sarıçam, Çukurova), 6 primary schools from each central district, in 2014-2015 school year. In this study, the data were prepared by the researcher, and collected by“Classroom Management Skills Scale ”which was created after presenting them to an expert opinion. The Classroom Management Skills Scale consists of 21 positive articles in total. The scale was a five-point likert scale ranging from never and always. After the exploratory factor analysis, a four sub-dimension scale was obtained. The“Classroom Management Skills Scale”was applied to a total of 571 classroom teachers. The percentages and frequencies of the demographic variables and answers given to the scale were calculated. In addition to this, at the analysis of the data, the Mann-Whitney U test and the Kruskal Wallis H test, which are non-parametric, were used for groups of non-normal distributions, and the Independent Samples t Test and the One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used for groups of normal distribution. In order to determine the difference among the groups in cases where significant differences were obtained as a result of the analysis of variance, the LSD, multiple comparison test, was applied. The significance level was taken as .05. The obtained data were analysed and interpreted via SPSS for Windows version 17.0) by using statistical techniques in the computer environment. According to gained data in the study, significant difference in favour of women teachers was found in the gender sub-dimensions named“Physical Layout of Classroom'' and ”Effective Communication''. Significant difference in favour of primary school teachers of 2nd year students was found in primary school teachers' class level sub-dimension named“Time and Teaching Methods'', ”Behaviour Management'' and "Classroom Management Skills Total Points''. It could not statistically be found any significant difference in the factors of vocational experience, having/not having children and the latest school graduated.