İşkolu esasına göre sendikalaşma
According to the syndication sector basis
- Tez No: 485678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, mülga 2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nda olduğu gibi sendikalaşmada zorunlu işkolu esasını tercih etmiştir. İşkolu esası ilk bakışta sendikanın kuruluş ve örgütlenmesiyle ilgili olsa da işçinin hangi sendikaya üye olacağının belirlenmesinden toplu iş sözleşmesinde yetkili sendikanın tespitine kadar fiilen pek çok sendikal özgürlüğün kullanılmasını doğrudan etkiler. Bu nedenle işkolu kavramının açıklığa kavuşturulması ve işçinin çalıştığı işyerinin girdiği işkolunun tespitinin taşıdığı önem, bizi bu konuda çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Bu çalışmada işkolu esasına göre sendikalaşma ilkesi mülga kanunlarda yer alan düzenlemelerle karşılaştırmalı olarak, öğretideki görüşler ve yargı kararlarıyla birlikte etraflıca incelenecektir. Konu incelenirken geniş bir literatür taraması yapılmış, konuyla ilgili uluslararası sözleşmelere değinilerek, ülkemizdeki yargı organlarının kararlarına da sık sık atıfta bulunulmuş ve konu tüm yönleriyle ele alınmıştır. Konunun yüksek lisans tezi düzeyinde incelenmesi sonucu uygulamada, yargılama aşamasında yaşanan sorunlarda işçi ve işverenler ile onların sendikalarının yanı sıra, idari aşamada işkolu tespitini yapan idari birimlere de yardımcı olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Act No. 6356 on Trade Unions and Collective Agreements, as in the repealed Act No. 2821 on Trade Unions, has perceived the industrial unionism as the basis for unionisation. Although the business line is primarily concerned with the foundation and organization of a trade union, it is directly influencing the use of many trade union freedoms until the determination of the authorized partner in collective bargaining which workers belong to. Because of this reason, the importance of the clarification owning business line and the importance of the determination of worker's workplace has led us to work on this issue. In this work, the principle of unionization on the basis of industry and in comparison with the regulations contained in the articles of the law will be thoroughly examined together with the views of the doctrine and judicial decisions. While the subject was examined, a large literature search was made and referring to international conventions on the subject. Moreover, judgments of the judicial organs in our country have often been referred in all aspects. It is aimed that the problems who encountered during the trial would be assisted such as the employee, employers and their unions as well as the administrative units that identify the business line in the administrative phase as a result of examining the subject at master's thesis level.