Dokuma iş kolundaki çalışma koşullarının analizi
  1. Tez No: 41297
  2. Yazar: MEHMET REFİK KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. NAZIM SÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
ÖZET Türk dokuma işkolu, sanayii ve ihracatta öncü olma özelliği, katma değeri yüksek niteliği, teknolojik yapısı, yarattığı istihdam ve kullanmış olduğu kapasite oranı, ekonomik verimliliği ve ülkemizin gayrı safi milli hasılasına katkısı bakımından çok önemli bir konuma sahiptir. Başlıca tekstil sanayii hammaddeleri; pamuk, yün ve kimyasal elyaftır Tekstil Sanayiinde faaliyet gösteren alt sektörlerini pamuklu sanayii, yünlü sanayii, boya-apre sanayii, hazır giyim ve dokumadan hazır eşya sanayii olarak saymak mümkündür. Günlük dilde konfeksiyon sanayii olarak ta tanımlanan son alt sektör, son yıllarda hızlıbir atılım içindedir. Çok sayıda vasıfsız işgücünü istihdam etmesi, işkolu ihracatının büyük bölümünü gerçekleştirmesi, yabancı sermaye girişi, bu tür işletmeleri kurmanın kolay olması Türk Sanayii için önemini daha da arttırmaktadır. Günümüzde çalışma hayatının taraflarının sendikalarda örgütlenmeleri bir sürecin sonucudur. Dün^da'kikaşlıca sendikal örgütlenme modelleri olarak meslek bazında örgütlü sendikalar, genel sendikalar, endüstri bazında örgütlü sendikalarını zikretmek mümkündür. Ülkemizde kabul edilen örgütlenme türü tüm Türkiye'de faaliyet göstermek şartıyla endüstri (işkolu) esasına göre örgütlenme modelidir. Sendikalar Kanunu, farklı alanlarda faaliyet gösteren 28 işkolu esası getirmiştir. Herhangi bir işyerinin dahil olduğu işkolunun tesbiti konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilidir. İhtilaf halinde yargı yolu açıktır. Sendikalar Kanunu dokuma faaliyetlerini müstakil bir işkolu olarak belirlemiştir. Dokuma işkolunda sendikal örgütlenmenin tarihi çok eskilere dayanır. Değişik aşamalar kaydetmiştir. Bugüne değin işçi sendikaları; mahalli sendikalar dönemi, federasyon dönemi ve milli tip sendika dönemleri geçirmişlerdir. Günümüzde ise TlS yetkisine sahip 3 işçi sendikası ve faaliyette bulunan 3'te işveren sendikası bulunmaktadır.Dokuma işkoluna dahil işyerlerinde çalışma koşulları tek tek incelendiğinde; gayrı resmi olarak bir milyon'a yakın çalışanın ortaya koyduğu katma değerin karşılığını alamadıkları, sektörün atılımına paralel olarak durumlarında olumlu gelişmenin olmadığı görülmektedir. Bu olumsuz durum işkolu çalışanlarının aldıkları ücretlerde, çalıştıkları işyerlerinin fiziksel ortamlarında, çalışma sürelerinde, iş güvencesi ve sendikalaşma imkanları noktasında yasal haklarını bile çoğu kez kullanamaması sonucunu doğurmaktadır. Gerek işkolunda faaliyet gösteren sendikaların yaptığı araştırma ve anketlerde gerekse 3.700 işçi üzerinde yaptığımız araştırma işkolu çalışanları koşullan hakkında geniş bir analiz yapma imkanı vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Turkish textile Branch of Industry, has göt the pecularity of coming first in Industry and exportation, multiply addition, the construction of technology, the creation of employment and the use of high capacity porportion productive economic and at lengthe finally our country's national net production addition is owned at a very impartant position. Firstly, it is possible to count raw materlals in the textile industry; cotton, wool and chemical fibre textile industry has shown activitity in the Iower sector such as; cotton industry, wool industry, paint and textile dresing ready made clothes. Daily language of clothes industry is defined last in the lower sector but is shovving a great achievement. A lot of lovver quality businesses who have employed workers, has verified a large section in the exportation in the branch of industry; To be involved in the foreign trade, such as these administrations it's easy to establish that it has raised the importance of the Turkish industry. in todays vvorking conditions, workers and employers lives, are at the last range of commiting themselves to various union organizations. it is possible to meantion that in our country The models of union organizations consist of career organization unions, general unions and industry organization unions. The model of the organization in our country must show activity in Turkey for the industry (Branch of industry) to accept it. But its according to the activity it has shownin Turkey. The unioff Tâw brang 28 branches of industry on different grounds. Only the minister of labour and Social Affairs has the right to state the work places which is commited to the branch of Industry. The organization law has shovvn that the textile activities are independent in the branch of industry. The textile branch of industry union organization dates back a long time. it has noted a lot of different ranks. Since period of time till today, vvorkers union, local union, federation period of time and national type unions has passed by since. Today hovvever only 3 workers unions and 3 employers unions, who's activities are high, are found to have the authority in the branch of industry. When we examine the conditions of the vvorking places vvhich his included in the Textile Branch of industry we can note that unafficially close to öne millon vvorkers are treated unfairly, the sectors also parallel to the positions development negatively, These negative aspects of industry vvorkers include vvages, vvorking conditions physically, vvorking times, reliance in the vvork place and a lot of the time vvhere there is a union, but, dont alvvays use it for lavvful purposes. The branch of industry unions vvhich have shovvn activity have done researches and surveys including us doing a research on 3.700 vvorkors, gives us a possibility of giving an analysis of vvorkers in the branch of industry.