Üst birinci molar distalizasyonunda biometrik distalizasyon arklarının klinik etkinliğinin araştırılması
Investigation of the clinical effectiveness of biometric distalization arches in the distalization of the upper first molar
  1. Tez No: 48569
  2. Yazar: AYSUN DOĞANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Araştırmamızın amacı, ağız içi distalizasyon yöntemlerinden biri olan ve Robert ve William Wilson tarafından geliştirilen hızlı bimetrik molar distalizasyon arkının dişsel sınıf II olgulardaki tedavi etkinliğini sefalometrik ve istatistiksel olarak araştırmak ve kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Bu amaçla iskeletsel olarak sınıf I veya Sınıf II olup dişsel olarak sınıf II ilişki gösteren 23 kız, 13 erkek toplam 36 birey seçilmiştir. Bunlardantedavi grubunu oluşturan ve yaş ortalaması 13.79 olan 21 tanesine hızlı bimetrik molar distalizasyon arkı uygulanmış, yaş ortalaması 13.28 olan diğer 15 birey ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Tedavi grubunda tedavi süresi 3.49 ay, kontrol grubunda kontrol süresi 4.8 aydır. Çalışma bu bireylerden kontrol ve tedavi öncesi ve kontrol ve distalizasyon sonunda alınan lateral sefalometrik filmler üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada sagital ve vertikal iskeletsel ve dişsel parametreler ile yumuşak doku parametreleri kullanılmıştır. Grup içi değişiklikler eşler arası farkın önem kontrolü, gruplar arası değişiklikler ise ortalamalar arası farkın önem kontrolü testleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular konuyla ilgili literatürlerle ve diğer araştırıcıların bulguları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
91 8. SUMMARY INVESTIGATION OF THE CLINICAL EFFECTIVENESS OF BIMETRIC DISTALIZATION ARCHES IN THE DISTALIZATION OF THE UPPER FIRST MOLAR The purpose of this investigation is to determine the effectiveness of one of the intraoral molar distalization methods, which was developed by Robert and William Wilson, on dental Class II patients. The material of the investigation consisted of 36 patients having dental Class II relationship with either skeletal Class I or Class II relationship. The treatment group consisted of 21 individuals with a mean age of 13.79 years while the control group consisted of 15 individuals with a mean age of 13.28.The mean treatment time is 3.49 months in treatment group and the mean observation period is 4.8 months in the control group. Study is performed on the cephalometric films which were taken at the begining and at the end of the control and distalization periods. Sagittal and vertical skeletal, dental and soft tissue parameters were used. The statistical significance of the changes in the pre-post treatment and pre- post control measurements has been determined by paired t-tests. The statistical significance of the differences between the treatment and control groups has been determined by the unpaired t-tests. Results are evaluated with the related literature and are compared with the findings of the other investigators.