Kronik hemodiyaliz hastalarında kriyoglobulinemi prevalansı ve HCV infeksiyonu ile ilişkisi
- Tez No: 48572
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Esansiyel mikst kriyoglobülinemi ile HCV infeksiyonu arasındaki ilişki çeşitli yayınlarda vurgulanmıştır. Bu çalışma HCV infeksiyonunun sık görüldüğü kronik hemodiyaliz programındaki olgularda kriyoglobülinemi prevalansını, klinik bulgularını ve çeşitli laboratuvar parametreleriyle ilişkisini araştırmak amacıyla prospektif olarak yapılmıştır. Çalışmaya Marmara üniversitesi Hemodiyaliz ünitesi ve Başkent Üniversitesi Hemodiyaliz ünitesinde kronik hemodiyaliz programında olan toplam 92 olgu alınmıştır. HCV (+) 52 olgunun 17' sinde (%32.6) kriyopresipitasyon saptanırken HCV (-) 40 olgudan hiçbirinde kriyopresipitasyon saptanmamıştır. Kriyopresipitasyon saptanan olgulardan 10'unda kriyoglobülin içeriği tip III poliklonal mikst kriyoglobülinemi ile uyumlu bulunurken kalan yedi olguda kriyopresipitat miktarının azlığı nedeniyle sınıflandırması yapılamamıştır. Kriyoglobülinemik olguların hepsinin asemptomatik oldukları gözlenmiştir. Kriyoglobülinemi ile ALT, AST, AF, GGT, TP, Albümin, IgG, IgA, IgM, C3, C4 ve ESH düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak, çalışmamızın verileri HCV infeksiyonu ile kriyoglobülinemi arasındaki ilişkiyi desteklemektedir. Kriyoglobülineminin üremik hastalardaki prevalansı literatürde bildirilen HCV ye sekonder kronik karaciğer olgularındaki prevalans ile uyumludur. Halen asemptomatik olan bu olguların kriyoglobülinemik sendrom gelişimi açısından prospektif izleminin sürdürülmesi, sadece bir laboratuvar bulgusu olarak saptanan kriyoglobülineminin klinikteki önemini daha iyi ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The association between essential mixed cryoglobulinemia and HCV infection is well recognized. This study was designed to investigate the association between HCV infection and cryoglobulinemia as well as its clinical and laboratory findings in chronic haemodialysis patients amongst whom the incidence of HCV infection is known to be high. 92 cases of end stage renal failure on chronic heamodialysis treatment followed in Marmara University and Başkent University Heamodialysis units were involved in the study. We studied cryoglobulin levels in 52 HCV (+) and 40 HCV (-) patients on chronic hemodialysis treatment. Circulating cryoglobulins were found in 17 (%32.6) of the 52 HCV(+) patients and in none of the HCV (-) patients. The cryoglobulins were classified as type III in 10 cases and identification was not possible in the remaining 7 cases. The cryoglobulinemia patients were all asymptomatic. No correlation was found between cryoglobulinemia and liver function tests, ESR, IgG. IgM, IgA, C3 and C4 levels. Our data confirm the close link between HCV infection and cryoglobulinemia and that the prevalance of circulating cryoglobulins in uremic HCV(+) patients is very close to that found in HCV related liver disease reported in literature. We plan to follow up these cases to determine prospectively the risk of development of cryoglobulinemic syndrome. 35