Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Harekatları ve Birleşmiş Milletler Kıbrıs Barış Koruma Gücü (UNFICYP)
United Nations Peacekeeping Operations and United Nations Peacekeepi̇ng Force in Cyprus (UNFICYP)
- Tez No: 485723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması ve ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulması Birleşmiş Milletler'in (BM) en temel görevidir. Bu çalışmamızda, BM'nin uluslararası uyuşmazlıkların çözümüne katkı sağlamak için geliştirdiği Barışı Koruma Harekâtları çerçevesinde günümüzde devam eden BM Kıbrıs Barış Koruma Gücü (UNFICYP) uygulaması incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde, BM Barışı Koruma Harekâtları kavramı ile ortaya çıkış süreci etraflıca incelenmiş, günümüze kadar olan süreçte edinilen tecrübelere değinilmiştir. Harekâtların uluslararası hukuktaki yeri ile temel ilkelerinden ayrıca bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise, yüzyıllardır var olan Kıbrıs sorununun soykırım ve katliama dönüşerek zirveye ulaştığı 1963 yılında, Kıbrıs Adası'nda barış ve güvenliğin tehlikeye düşmesini engellemek adına kurulan BM Kıbrıs Barış Koruma Gücü'nün (UNFICYP) varlığı incelenmiştir. Sonuç'ta ise, Kıbrıs Sorunu'na çözüm arayışları içinde UNFICYP'nin geleceği hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basis mission of United Nation's (UN) is solving incompatibilities by providing international peace and secure atmosphere. In this thesis, the application of United Nations Peacekeeping Force in Cyprus (UNFICYP) has been searched which is developed by UN to contribute to solving International incompabilities. In the first section of thesis, the UN Peacekeeping Operations and their process of arising are investigated in details and the experiences acquired are mentioned. The basis and position of operations in International Law are also mentioned. In the second section, United Nations Peacekeeping Force in Cyprus – which is founded to provide peace and secure atmosphere in Cyprus Island in 1963 which Cyprus problem's reaching summit converting to slaughter and racial extermination. In the conclusion section, assessments have been held related to the future of UNFICYP as the part of solution to Cyprus' Matter.