657 Sayılı Yasaya tabi devlet memurların emekliliği üzerine yardım sandıklarının etkisi: 'İLKSAN örneği
The effect of assistance changes on the retirement of National Goverment Offical no. 657: 'ILKSAN sample'
- Tez No: 485725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH BURHAN BAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'de 30 milyona yakın çalışan olduğu bilinmektedir. Bu çalışan kesim; sektörel, unvan, kıdem ve kademede birçok faktörün belirlediği bir sistem kapsamında çalışma hayatında yer almaktadır. İş hayatı zaman açısından, insan ömrünün önemli bir kısmını işgal etmektedir. Bu emeğin bir karşılığı olarak aynı kazanç ve haklara sahip olma beklentisi içerisinde bir emekli hayatı düşlemektedir. Bu çalışmada iş hayatı boyunca kazanılan gelirler ve bununla birlikte özlük haklarının, emeklilik döneminde nasıl aynı şekilde devam edebileceği sorusuna cevap verebilme gayesi güdülmüştür. Bu cihetle, tabi olunan sosyal güvenlik sistemleri kapsamında ülke genelinde sayıca çoğunluğu oluşturan ücretli çalışanlar ile kamu kesimi çalışanlarının emeklilik dönemlerine geçişte hangi sisteme dâhil edildikleri mali oluşumlar içinde incelenmiştir. Bu çalışan kesimin sahip olduğu sosyal haklar yönüyle hukuki ilişkisi ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye'de mevcut emeklilik sistemlerinin tarihi gelişimleri araştırılarak, ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Ücretli olarak veya kamu kesiminden memurların çalışma hayatında emeklilik dönemine ilişkin elde edilen sosyal hak ve yardımlar ile aynı kanunlara tabii olup; diğer özel ve tüzel kurum ve kuruluşlar bünyesinde oluşturulan vakıf sandıklarına mensup çalışanların emeklilik dönemlerine ait sosyal hak ve yardımlar karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Özellikle vakıf sandıklarının emeklilik ve diğer sosyal yardımlardaki vermiş olduğu katkının, vurgusu yapılan diğer kesim çalışanlarına uyumu için ortak bir vakıf sandığı sistemine dâhil edilmesi gerektiği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that there are close to 30 million employees in Turkey. This working group takes part in working life within the scope of a system that determines many factors in terms of sector, title, seniority and level. Work occupies a significant part of human life in terms of life time. As a counterpart to this labour, people dream of having a retirement life in the expectation of having the same profits and rights. The aim of this investigation is to be able to answer the question of how the benefits earned during work life, as well as personal rights, can continue in the same way during the retirement period. In this context, the financial formations in which the minimum number of employees and public sector employees who constitute the majority in the country are included in the system during the transition to the retirement periods are examined within the scope of the social security systems to which they are subjected. The legal relationship with the social rights that these employees have is dealt with. In addition, the historical development of existing pension systems in Turkey has been investigated and detailed. With the wage and public sector are subject to the same laws and regulations as the social rights and benefits related to the pension period in the working life. The social rights and benefits of the retirement periods of the employees belonging to the foundation trusts established in the other private and legal institutions and organiza- tions were presented comparatively. In particular, it has been proposed that the contribu- tion of foundation funds to retirement and other social assistance needs to be included in a common foundation fund system for compliance with the above-referred employees of other sectors.